Choroba 40-latków. Atakuje mięśnie i wzrok. Uważaj na kilka symptomów

1

To poważne schorzenie dotyka najczęściej osoby w okolicach 40. roku życia. Choroba Devica prowadzi do uszkodzenia mięśni i może spowodować utratę wzroku. Dowiedz się, na jakie symptomy warto zwrócić szczególną uwagę.

Choroba 40-latków. Atakuje mięśnie i wzrok. Uważaj na kilka symptomów
Choroba Devica może doprowadzić do ślepoty (Getty Images, Ricarda)

Choroba Devica, znana też jako "choroba 40-latków", wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. To schorzenie charakteryzuje się stanem zapalnym nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego. Jest to niebezpieczna choroba, która nie tylko pogarsza kondycję mięśni, ale również może prowadzić do ślepoty. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej postawić jednoznaczną diagnozę.

Ze względu na objawy choroba Devica może być mylona z rozwojem stwardnienia rozsianego. U pacjentów dotkniętych tym schorzeniem mogą występować takie dolegliwości jak osłabienie, bolesne skurcze mięśni, paraliż, niedowład kończyn, zaburzenia czucia lub jego brak oraz nieostre widzenie i ślepota.

Jak wskazują badania statystyczne, w przypadku zespołu Devica zdecydowanie bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. U 30 proc. osób objawy pojawiają się dopiero po 50. roku życia. Pacjenci w tej grupie wiekowej są bardziej narażeni na niepełnosprawność w porównaniu do młodszych osób, co może być związane z osłabionym układem odpornościowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ubij miód i dodaj do napoju. Lepsze niż kawa z sieciówki

W diagnostyce zespołu Devica kluczowe jest odróżnienie go od stwardnienia rozsianego. Przy chorobie Devica zmiany chorobowe pojawiają się w rdzeniu kręgowym, natomiast u pacjentów z SM atakują mózg. W przypadku podejrzenia jednej z tych chorób wykonuje się rezonans magnetyczny rdzenia kręgowego oraz mózgowia.

W większości przypadków zespół Devica rozwija się szybko i gwałtownie. U połowy pacjentów w ciągu pięciu lat dochodzi do utraty wzroku i występują problemy z samodzielnym poruszaniem. Dlatego żadnych z wymienionych objawów nie należy lekceważyć. Jeśli się pojawią i nie ustępują samoistnie, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Najważniejszym celem leczenia tej choroby jest zapobieganie ciężkim rzutom, a tym samym poważnej niesprawności, a nawet śmierci pacjentów. Obecnie występują trzy leki (ekulizumab, inebilizumab i satralizumab), które mają być bardziej skuteczne niż dotychczasowe terapie immunosupresyjne - donosi portal niepelnosprawni.pl.

Autor: MTK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić