Choroba Devica nazywana potocznie "chorobą 40-latków" jest wywołana przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. W przebiegu tego schorzenia występuje stan zapalny nerwów wzrokowych i rdzenia. Ta niebezpieczna choroba nie tylko wpływa negatywnie na kondycję naszych mięśni, ale może także może doprowadzić do ślepoty. Dlatego tak bardzo istotne jest, jak najszybsze postawienie jednoznacznej diagnozy.
Ze względu na objawy jakie daje choroba Devica, można ją pomylić z rozwojem stwardnienia rozsianego. U pacjentów dotkniętych tym schorzeniem mogą występować takie dolegliwości jak osłabienie i bolesne skurcze mięśni, porażenie i niedowład kończyn, zaburzenie czucia lub jego brak oraz nieostre widzenie i ślepota.
Jak wynika z badań statystycznych na wystąpienie zespołu Devica zdecydowanie bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. U 30 proc. osób dotkniętych chorobą symptomy pojawiają się dopiero po ukończeniu 50 roku życia. Pacjenci znajdujący się w tej grupie wiekowej są obarczeni większym ryzykiem niepełnosprawności w porównaniu do młodszych osób. Może być to związane ze słabszą kondycja układu odpornościowego.
W diagnostyce zespołu Devica kluczową rolę odgrywa odróżnienie tego schorzenia od stwardnienia rozsianego. Przy chorobie Devica zmiany chorobowe pojawiają się w rdzeniu kręgowym, natomiast u pacjentów z SM atakują mózg. Jeżeli istnieje podejrzenie rozwoju, któregoś z tych schorzeń wykonuje się rezonans magnetyczny.
W większości przypadków zespół Devica rozwija się bardzo szybko i gwałtownie. U 50 proc. pacjentów w ciągu pięciu lat dochodzi do utraty wzroku i występują problemy z samodzielnym poruszaniem. Dlatego żadnych z wyżej wymienionych dolegliwości nie należy lekceważyć. Jeśli się pojawią i nie ustąpią samoistnie, wówczas należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.