Bób to jeden z ulubionych przysmaków Polaków. Wiele osób czeka cały rok na możliwość przyrządzenia świeżego bobu, także biorąc pod uwagę fakt, że jest on dostępny przez stosunkowo krótki czas. Bób ma także szereg zalet, jeśli chodzi o kwestie zdrowotne.
Bób jest bogaty w witaminy z grupy B, witaminę K, białko, błonnik pokarmowy, magnez, żelazo oraz miedź. Dodatkowo, nie ma tłuszczu, wspomaga odchudzanie i obniża poziom złego cholesterolu LDL we krwi. To więc przekąska, która wpływa na nas bardzo pozytywnie. Niemniej jednak, istnieją pewne grupy osób, które powinny ograniczyć jego spożycie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bób a cukrzyca
Dla osób z cukrzycą bób może być problematyczny. Przyczyną tego jest wysoki indeks glikemiczny ugotowanego bobu, który może podnosić poziom glukozy we krwi diabetyków. Unikanie tej przekąski jest więc wysoce wskazane
Sprawdź również: Może pojawiać się, gdy atakuje rak. Rzadko łączone z poważną chorobą
Bób a dna moczanowa
Osoby cierpiące na dnę moczanową również powinny unikać bobu. Bób zawiera puryny, które mogą zwiększać produkcję kwasu moczowego, odkładającego się w tkankach i narządach. To jednak nie jedyne przeciwskazanie w kontekście układu moczowego. Spożywanie bobu jest niewskazane także w przypadku kamicy nerkowej, ponieważ puryny mogą prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych i kryształów w drogach moczowych.
Sprawdź również: Zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza. To dlatego cię atakują
Bób a fawizm
Nadmierne jedzenie bobu lub kontakt z jego pyłkiem może u niektórych osób zwiększać ryzyko fawizmu. Jest to schorzenie, nazywane również chorobą fasolową, wywołane mutacją genetyczną, która prowadzi do niedoboru jednego z enzymów. Fawizm objawia się skróceniem żywotności czerwonych krwinek, co może prowadzić do anemii. Co ważne, choroba ma szereg różnorodnych objawów.
Wśród nich znajdują się m.in. bóle brzucha, wymioty, bóle głowy, bóle lędźwiowe, bladość, żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu i niedokrwistość. Fawizm dotyka przede wszystkim osoby z predyspozycjami genetycznymi.
Bób a choroba Parkinsona
Chorzy na Parkinsona często zażywają leki zawierające lewodopę, która w mózgu przekształca się w dopaminę. Spożycie bobu może zwiększyć stężenie dopaminy we krwi, co może prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych. Mowa tutaj m.in. o problemach z koncentracją uwagi czy percepcją, a nawet występowaniu halucynacji.