Onycholiza jest schorzeniem atakującym paznokcie zarówno u rąk, jak i u stóp. Ta choroba to tzw. schodzący paznokieć. Typowym objawem onycholizy jest oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska i zmiana jego barwy na białą. Kiedy płytka odkleja się od łożyska, to w miejsce między nimi przedostaje się powietrze.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Onycholiza przebiega bezboleśnie, co nie oznacza, że nie jest poważną chorobą. Najczęściej paznokieć zaczyna rozwarstwiać od wolnego brzegu albo jego boków. Jeśli onycholizie towarzyszy infekcja i dojdzie do nadkażenia, paznokieć może zrobić się żółty, szary czarny lub brązowy. W przypadku gdy choroba ma związek z nadczynnością tarczycy, wówczas objawy pojawiają się paznokciu czwartego i piątego palca. Ta dolegliwość jest nazywana paznokciami Plummera.
Onycholiza bardzo często pojawia się na skutek urazu mechanicznego. Inną przyczyną może być źle wykonany zabieg upiększający paznokcie, wilgoć, bezpośredni kontakt ze środkami chemicznymi, zażywanie niektórych leków, ciąża, niedobór żelaza, kiła, choroba genetyczna, szpiczak mnogi, porfiria, a także infekcje wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze. Chorobę mogą powodować również dolegliwości skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, łuszczyca, łysienie plackowate, liszaj płaski czy twardzina.
Jeżeli onycholiza ma łagodny przebieg, symptomy powinny ustąpić po paru tygodniach. Jeśli jednak choroba nie zniknie samoistnie, a objawy zaczną się pogłębiać, wtedy niezwłocznie należy udać się do dermatologa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl