W Polsce mamy ponad trzy miliony pacjentów z cukrzycą. Nie tylko oni powinni zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi, ale także wszyscy, u których wykryto insulinooporność. Pacjenci z cukrzycą powinni regularnie zażywać leki i być pod stałą kontrolą specjalisty. W tym przypadku należy zastosować również odpowiednią dietę, dzięki, której diabetyk uniknie powikłań cukrzycowych.
Najważniejsze jest unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym - one najbardziej podnoszą poziom cukru we krwi. Można do nich zaliczyć: pierogi, białe pieczywo, białe makarony, biały ryż, pizzę, frytki, dania instant, słodkie wypieki cukiernicze, pyzy, krokiety i kluski śląskie. W trosce o swoje zdrowie, osoby dotknięte cukrzycą powinny włączyć do swojej codziennej diety warzywa o niskim IG. Są to m.in.: oliwki, papryka, ogórki, bakłażan kiszona kapusta, seler naciowy, rzodkiewka, fasolka szparagowa i grzyby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znajdziemy w nich witaminę błonnik pokarmowy, cenne związki mineralne oraz witaminę A, D, E, K, które rozpuszczają się w tłuszczach. Z tego względu niektóre warzywa warto spożywać z oliwą z oliwek. Przy cukrzycy warto sięgać także po tłuste ryby morskie, które są bogate w cenne wielonienasycone kwasy omega-3 i omega-6.
Jeżeli lekarz zdiagnozował u ciebie cukrzycę, bez obaw możesz jeść takie owoce jak: czarne i czerwone porzeczki, borówki, rabarbar, gruszki, mandarynki, morele, marakuję, jabłka, brzoskwinie, grejpfruty i wiśnie. Przy cukrzycy dietetycy i lekarze zalecają spożywanie przed południem tych produktów.
Zobacz także: Pierwszy objaw cukrzycy. Pojawia się przy zmianie pogody
Dodając do nich orzechy, dodatkowo obniżymy ich wskaźnik IG. Podczas walki z cukrzycą istotną rolę odgrywa również sposób, w jaki przyrządzamy potrawy. W tym przypadku nasze ulubione dania powinny być przygotowane na parze, pieczone lub duszone. Nie należy również wdychać dymu tytoniowego i spożywać smażonych dań, wysokoprzetworzonej żywności, alkoholu, napojów bogatych w cukier. Warto także pamiętać o aktywności fizycznej, regularnym wykonywaniu badań i wizytach u diabetologa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.