Wśród najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy można wymienić: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto. Schorzenia te są znacznie wykrywane liczniej u kobiet – występują aż dziewięć razy częściej niż u mężczyzn. A rak tarczycy znajduje się w grupie dziesięciu najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych u Polek. To jednak nie znaczy, że panowie mogą spać spokojnie.
Eksperci ostrzegają, że u mężczyzn zarówno nowotwory tarczycy, jak i inne schorzenia tego narządu mają bardziej dramatyczny przebieg ponieważ są diagnozowane bardzo późno, często na zaawansowanych etapie choroby. Dlatego też zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie powinni bagatelizować sygnałów, które wysyła tarczyca.
Przy nadczynności tarczycy u chorych obserwuje się tzw. skórę aksamitną, to nic innego jak delikatna, bardzo ciepła skóra. Może pojawić się również dermografizm, czyli pokrzywka pojawiająca się po mechanicznym podrażnieniu czy uszkodzeniu skóry. Do innych objawów nadczynności tarczycy należą też: wypadanie włosów, kruche, łamliwe paznokcie, problemy z koncentracją, nadmierna potliwość ciała, problemy ze snem, drżenie mięśni, zwiększona drażliwość czy tachykardia.
Zobacz także: Zaburza pracę tarczycy. Po zjedzeniu hormony szaleją
Przy niedoczynności tarczycy pacjenci często zmagają się z obrzękami, zaparciami, problemami z wagą i wolniejszym biciem serca. Skóra chorych jest zimna, blada i ma tendencje do łuszczenia się. Z kolei w okolicy kolan i łokci staje się ciemniejsza, jakby była brudna. Przy niedoczynności tarczycy również pojawiają się problemy z wypadającymi włosami i kruchymi paznokciami. W przypadku niedoczynności pierwotnej na paznokciach można zauważyć poprzeczne bruzdy, a na głowie łyse miejsca.
Na chorobę Hashimoto mogą wskazywać takie symptomy, jak bladość i suchość skóry, opuchlizna twarzy, zaparcia, wypadanie włosów, zmęczenie, nadmierna senność, problemy ze skupieniem się, nerwowość i rozdrażnienie.
Należy pamiętać, że wszelkie niepokojące objawy trzeba skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań w celu wykluczenia lub ewentualnego potwierdzenia choroby.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.