Ciało człowieka wytwarza pot, by regulować swoją temperaturę. Ludzki pot nie ma zapachu, a swą bezwonność traci przez bakterie, które go metabolizują na powierzchni ciała. Na zapach, jaki wytwarza nasze ciało, wpływ ma dieta, w szczególności spożywanie ostrych przypraw, cebuli i czosnku, a także alkoholu. Wzmożone pocenie się zauważają kobiety w ciąży oraz te, które przechodzą menopauzę. Jego charakterystyczny zapach towarzyszy wielu jednostkom chorobowym. O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach skóry?
Zapach potu potrafi być ostry i bardzo nieprzyjemny. Są jednak sytuacje, że nie jest temu winny brak higieny, a choroba. Przy jakich schorzeniach skóra zmienia zapach?
* cukrzyca - choruje na nią trzy mln Polaków, a świadczyć o niej może zapach skóry, który przywodzi na myśl aceton lub gnijące owoce. Spowodowane jest to tzw. kwasicą ketonową, którą powoduje nadmiar cukru w krwi oraz niedobór insuliny, która cukier ten może dostarczyć do komórek. Skóra, która pachnie acetonem, ostrzega o problemach z cukrzycą i wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.
* niewydolność nerek - zapach mocznicowy, gdy nasz pot pachnie amoniakiem lub moczem, to ostrzeżenie mówiące o problemach z zaawansowaną niewydolnością nerek. Jednak to nie będzie jedyny objaw chorobowy. Towarzyszyć będą mu osłabienie, suchość skóry i jej charakterystyczny, ziemisty kolor, a także ilość oddawanego moczu.
* niewydolność wątroby - zapach potu przypomina wtedy zapach wątróbki. Zapach ten towarzyszy bólom brzucha, wzdęciom oraz odbijaniu się po jedzeniu. Choroba może prowadzić do powiększenia się wątroby lub żółtaczki.
* kandydoza - nieprzyjemny, charakterystyczny zapach potu może świadczyć o tym, że nasze ciało zaatakowane jest przez grzyby Candida. Rozwojowi choroby sprzyjają długotrwała antybiotykoterapia oraz zażywanie leków, które obniżają odporność.
* zakażenie pałeczką ropy błękitnej - gdy w naszym organizmie obecna jest ta bakteria, ciało zaczyna wytwarzać słodki zapach, który na myśl przywodzi jaśmin lub zapach miodu. Zapach ten jest przyjemny, jednak pałeczka ropy błękitnej jest bardzo niebezpieczna. Niektóre jej szczepy są oporne na antybiotykoterapię, a sama bakteria wywołuje szereg chorób takich jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, a także trudne do leczenia ropne stany skóry.
Istnieją także choroby genetyczne, w czasie których nasz pot ma bardzo charakterystyczny zapach. Są to fenyloketonuria - mysi zapach potu - oraz trimetyloaminuria - zapach gnijących ryb.
Zobacz także: Wielu myśli, że to efekt upału. Tak ukrywa się cukrzyca
Nie tylko ostre przyprawy i alkohol potrafią wpłynąć na zapach naszego potu. Wpływ na to ma również dieta ketogeniczna, w czasie której pot może mieć zapach amoniaku tak jak w przypadku cukrzycy, oraz jedzenie produktów bogatych w siarkę takich jak szparagi, czerwone mięso i warzywa kapustne. Również osoby otyłe mogą skarżyć się na nieprzyjemny zapach potu. Ma to związek nie tylko z nieprawidłową dietą, ale także z idealnymi warunkami do rozmnażania się bakterii, które tworzą się w fałdach skóry.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.