Czym jest miażdżyca?
Miażdżyca to choroba układu sercowo-naczyniowego, która jest jednym z głównych czynników ryzyka zawału serca, udaru mózgu i innych poważnych problemów zdrowotnych.
Choroba powstaje na skutek procesu, w którym na ściankach tętnic gromadzą się płytki tłuszczowe, mogące z czasem tworzyć tzw. blaszki miażdżycowe. Skutkiem tego procesu może być zwężenie tętnic, a nawet ich zablokowanie, co może prowadzić do niedokrwienia organów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy ryzyko wystąpienia miażdżycy można zniwelować dietą?
Z badan naukowych wynika, że pomocne w niwelowaniu ryzyka miażdżycy są karotenoidy — potężne przeciwutleniacze, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, czyli cząsteczek, które mogą prowadzić do uszkodzeń komórek i tkanek.
Karotenoidy - beta-karoten, luteina i zeaksantyna — mogą pomóc w zapobieganiu rozwoju miażdżycy poprzez redukcję stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych, które są kluczowymi czynnikami prowadzącymi do rozwoju miażdżycy.
Karotenoidy występują w warzywach i owocach. Cechują się naturalnym pigmentem, który nadaje im charakterystyczną barwę — czerwoną, pomarańczową lub żółtą.
Gdzie występują karotenoidy?
- Marchew: bogata w beta-karoten, który jest prekursorem witaminy A.
- Szpinak: zawiera luteinę i zeaksantynę, które są ważne dla zdrowia oczu.
- Dynia: jest doskonałym źródłem alfa- i beta-karotenu.
- Pomarańcze: bogate w beta-kryptoksantynę, kolejny silny karotenoid.
- Papryka: wszystkie kolory papryki są bogate w różne typy karotenoidów.
- Mango: są źródłem beta-karotenu.
- Pomidory: zawierają likopen, karotenoid o silnych właściwościach przeciwnowotworowych.
Stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa zawierające karotenoidy może stanowić element profilaktyki miażdżycy, ale nie zastąpi innych kluczowych aspektów zdrowego stylu życia, takich jak regularna aktywność fizyczna, kontrola masy ciała, unikanie palenia tytoniu i utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi i cholesterolu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.