Błonnik
Błonnik sprzyja zdrowiu układu pokarmowego, przyspieszając procesy trawienne, stabilizując poziom glukozy we krwi oraz wspierając funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Jego spożycie związane jest z niższym ryzykiem nowotworu żołądka, okrężnicy i odbytnicy, piersi, endometrium, prostaty, nerki i trzustki.
Karotenoidy
Karotenoidy, takie jak beta-karoten, są potężnymi przeciwutleniaczami, które chronią komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. Beta-karoten jest prekursorem witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowia oczu i odgrywa kluczową rolę w modulacji odpowiedzi odpornościowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwas ferulowy
Ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą zapobiegać różnym chorobom przewlekłym. W wielu badaniach wykazano, że jego stosowanie zwiększa stabilność i skuteczność innych antyoksydantów.
Luteina i zeaksantyna
Luteina i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu. Pomagają chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz przed degeneracją plamki żółtej, schorzeniem związanym zazwyczaj z wiekiem.
Kwas fitynowy
Kwas fitynowy jest antyoksydantem badanym pod kątem potencjalnych właściwości przeciwnowotworowych, ale ma również swoją ciemną stronę.
Najbardziej znane działanie kwasu fitynowego związane jest z inhibicją absorpcji pewnych składników mineralnych z jelit. Poprzez wiązanie się z minerałami, kwas fitynowy może zmniejszać biodostępność wapnia, żelaza, cynku i magnezu, co w teorii może prowadzić do niedoborów tych pierwiastków, zwłaszcza w dietach bogatych w fitaty i jednocześnie ubogich we wspomniane minerały.
Istnieją również doniesienia o możliwości wpływu kwasu fitynowego na trawienie białek.
Czy więc warto jeść kukurydzę? Tak, ale nie w nadmiarze.