Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest około 10 tysięcy nowych przypadków raka skóry. Co ważne, ta liczba z roku na rok rośnie. Czerniak, najbardziej niebezpieczny, stanowi 5-7% tych przypadków. W Polsce rocznie z jego powodu umiera około 800 osób. Głównym winowajcą jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, które uszkadza DNA komórek skóry.
Objawy raka skóry są bardzo zróżnicowane i często widoczne. Należą do nich nietypowe zaczerwienienia i obwódki wokół znamion. Często pojawia się także owrzodzenie i świąd, a niektóre zmiany skórne
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kofeina przeciwdziała rakowi skóry? Zaskakujące wyniki badań
Okazuje się, że bezpośrednie stosowanie kofeiny na skórę wpływa na enzym ATR i pomaga chronić przed rakiem skóry. W New Jersey przeprowadzono badania na myszach, które genetycznie zmodyfikowano w celu ograniczenia ilości genu ATR. Wyniki mogą być zaskakujące. Gdy myszy poddano działaniu UV, u tych z mniej aktywnym ATR rozwijało się mniej nowotworów.
- Kofeina stymuluje śmierć DNA uszkodzonych komórek. Po pierwsze poprzez hamowanie szlaku ATR. Po drugie przez zwiększenie poziomu p53 (są to skutki biologiczne). Obniżanie poziomu aktywności ATR powoduje zahamowanie indukowanej przez UVB kancerogenezy. Kofeina działa jak ''filtr przeciwsłoneczny", ponieważ zauważyliśmy, że pochłania UVB. Wszystkie te działania przyczyniają się do przeciwdziałania rozwojowi komórek nowotworowych dr Allan Conney. Zaznaczył jednocześnie, że naukowcy planują dalsze badania. Mają one na celu bardziej dokładne określenie wpływu kofeiny na kondycję skóry.
Eksperci zachęcają do stosowania kremów z SPF 15 lub wyższym oraz unikania słońca w godzinach największego nasłonecznienia. Zaleca się również zrezygnowanie z solarium, co również zmniejsza ryzyko nowotworów skóry. Wystawianie skóry na działanie sztucznych promieni jest bardzo szkodliwe.