Jak powstaje herbata oolong?
Herbata oolong to ukryty klejnot, zaskakująco bogaty w polifenole, o których udowodniono, że mają pozytywny wpływ na zdrowie - mówi w rozmowie z Express.co.uk badacz herbaty i chemik, doktor Tim Bond.
Tłumaczy, że chociaż jest wytwarzana z tej samej rośliny, co herbata czarna i herbata zielona, jej liście są przetwarzane inaczej. Zielona herbata jest poddawana obróbce cieplnej, co utrudnia napowietrzanie i pozwala na zachowanie wyższego stężenia niektórych katechin przeciwutleniających. Czarna herbata jest z kolei w pełni napowietrzona, a proces ten generuje powstanie teaflawiny i tearubiny.
Zobacz także: Najzdrowsza herbata świata. Warto pić ją na noc
Herbata oolong jest z kolei częściowo napowietrzona i plasuje się pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Zawiera między innymi polifenole (teazynensyny), które różnią się od katechin z zielonej herbaty i teaflawin z czarnej herbaty i mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych – powiedział.
Badania nad wpływem herbaty oolong
Badania nad herbatą oolong są wciąż na wczesnym etapie, ale niektóre z nich do tej pory wykazały, że teazynensyny zmniejszają stany zapalne i chronią przed uszkodzeniem DNA.
Inne badania wskazały z kolei na wpływ teazynesyn na poprawę kontroli poziomu cukru we krwi, działanie przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe.
Wpływ picia herbaty oolong na zdrowie
Codzienne spożywanie herbaty oolong obniża poziom cukru we krwi (w 10 tygodni), regeneruje mięśnie, przyspiesza metabolizm (w większym stopniu niż herbata zielona), wspomaga układ krwionośny i łagodzi objawy chorób serca i chroni przed zawałem.
Aby korzyści ze spożywania herbaty oolong były optymalne, dr Bond zaleca picie od dwóch do trzech filiżanek dziennie. Proces parzenia w przypadku tego naparu nie jest ściśle określony. Najlepszym sposobem będzie zalanie liści wodą o temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza i zaparzenie herbaty przez 2-4 minuty - w zależności od preferencji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.