Wyniki wielu badań potwierdzają, że zielona herbata wpływa korzystnie na naszą kondycję zdrowotną. Jej dobroczynne działanie udowodnili również chińscy naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Huazhong, którzy dokonali analizy 27 wcześniej przeprowadzonych badań.
Zobacz także: Najzdrowszy olej na świecie. W Polsce rzadko używany
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Jak wynika z opublikowanego przez nich raportu, regularne spożywanie naparu z liści zielonej herbaty znacznie obniża stężenie glukozy w krwiobiegu na czczo. Za odpowiedni poziom glukozy we krwi uważa się 100 mg/dl. Z kolei wahanie w zakresie od 100 do 125 miligramów na decylitr wskazuje na stan przedcukrzycowy, natomiast wartość powyżej 126 mg/dl świadczy już o rozwoju cukrzycy.
Zobacz także: Najzdrowszy olej na świecie. W Polsce rzadko używany
Połączone wyniki wykazały, że zielona herbata znacznie obniżyła poziom glukozy we krwi na czczo o 1,44 mg/dl bez wyraźnej heterogeniczności – stwierdzili chińscy naukowcy.
Eksperci zauważyli również, że picie zielonej herbaty nie wpływa znacznie poziom insuliny i hemoglobiny glikowanej mierzonej na czczo.
Zielona herbata nie tylko reguluje poziom cukru w organizmie, ale także pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z tego względu dietetycy z całego świata polecają ją osobom, które borykają się nadwagą czy otyłością. Obecność katechinów i polifenoli sprawia, że zielona herbata zmniejsza ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w naszym organizmie oraz niszczy wolne rodniki. Ponadto oczyszcza ciało z toksyn, wzmacnia wygląd i kondycję skóry oraz chroni przed nadciśnieniem, zawałem serca, zakrzepicą, udarem mózgu i chorobą niedokrwienną serca.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.