Lista zdrowotnych korzyści z jedzenia arbuza jest bardzo długa. Może to być dla wielu z nas ogromne zaskoczenie, jednak arbuz nie posiada jedynie walorów smakowych, a mnóstwo dobroczynnych składników odżywczych.
Arbuz dzięki wysokiej zawartości wody pomaga nawodnić organizm w czasie letnich upałów. Jest niskokaloryczny, dlatego sprawdzi się również jako przekąska dla osób na diecie. Praktycznie nie ma przeciwwskazań do zajadania się tym soczystym owocem, dlatego latem warto po niego sięgać jak najczęściej.
Zobacz także: To popularny błąd. Arbuz traci wówczas cenne właściwości
Zjedzenie dwóch plastrów arbuza dziennie przynosi korzyści dla naszego ciała. Pamiętajmy, że najwięcej właściwości owoc ten ma, gdy zjadamy go razem z pestkami. Za co odpowiada arbuz? Oto część zalet:
* nawodnienie, zwłaszcza w upalne dni tak potrzebne dla organizmu. Arbuz w 92 proc. to woda;
* pomoc w zjedzeniu dziennej ilości warzyw. Uważasz, że to owoc? Arbuz to warzywo z rodziny dyniowatych;
* obniżenie ciśnienia tętniczego - jedna filiżanka arbuza ma aż 170 mg potasu. Dzięki jego wysokiej zawartości potasu, który pomaga w równoważeniu działania sodu;
* posiada w sobie witaminę C - zwalcza one wolne rodniki, które odpowiadają nie tylko za starzenie się skóry, ale mogą powodować również wiele chorób takich jak astma.
* zawiera potrzebny do prawidłowego funkcjonowania błonnik i jest łatwy do strawienia;
* pozytywnie wpływa na libido - zawiera cytrulinę, która odpowiada za prawidłowy przepływ krwi w organizmie. Enzymy zmieniają ten związek w argininę - aminokwas, który pozytywnie wpływa na pracę serca i układu krążenia. Ten proces ma pewien zaskakujący efekt uboczny - pobudzenie seksualne bez względu na płeć. Warto jeść go zatem na kolację, najlepiej ok. 18-19, aby poczuć jego moc przed snem;
* posiada on w sobie lipoken - jeden z silniejszych przeciwutleniaczy - wspiera układ odpornościowy i działa przeciwnowotworowo;
* chroni stawy - beta-kryptoksantyna w nim zawarta chroni je przed stanami zapalnymi. Trwają badania jej wpływu na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na RZS;
* chroni wzrok, ponieważ dostarcza około 10 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę A;
* obniży ryzyko zawału serca - wszystko to dzięki wspomnianej już cytrulinie.
Kobiety cenią go jednak za coś innego. Arbuz doskonale odchudza! Świetnie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i tych wytrawnych. Pomaga też przetrwać osobom, które chcą zrezygnować ze słodyczy. Jego smak może pomóc w walce z podjadaniem cukierków. Polecany jest sportowcom, którzy skorzystają z bogactwa arbuza, jakim są duża zawartość przeciwutleniaczy, aminokwasów, potasu i wody. Arbuz działa jak izotonik.
Na arbuza muszą uważać osoby, które chorują na nadwrażliwość jelit. W ich przypadku duże ilości arbuza bogatego we fruktozę mogą powodować gazy lub biegunkę.
Również cukrzycy powinni zwrócić uwagę na ilości zjadanego arbuza. Może on podwyższyć poziom cukru we krwi, jednak skok ten powinien być nieznaczny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.