Algi morskie to wodorosty, które występują w środowisku morskim i w miejscach lądowych charakteryzującymi się dużą wilgotnością. Wśród tych glonów można wyróżnić ok. 100 jadalnych gatunków. Najbardziej popularne są w takich krajach jak Japonia, Korea, Chiny, Francja, Walia, Norwegia, Nowa Zelandia, Islandia, Anglia i Walia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do najbardziej rozpowszechnionych odmian można zaliczyć arame, hijiki, kombu, chlorellę, dulse kelp, arame, spirulinę, nori i wakame. Doskonale sprawdzają się w kuchni jako dodatek do zup, sosów, smażonych i duszonych dań, sushi, zapiekanek oraz w formie posypki do sałatek. W tych glonach morskich znajdziemy m.in.: żelazo, magnez, fosfor, cynk, wapń, jod, wapń, witaminę C i E, witaminy z grupy B, beta-karoten, pełnowartościowe białko oraz kwas alginowy.
Dzięki zawartości wielu cennych elementów algi morskie wykazują właściwości moczopędne, przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe. Obecna w nich fukoksantyna przyspiesza proces spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej, dlatego po algi morskie powinny sięgać osoby borykające się z nadwagą i otyłością. Poza tym pomagają oczyścić ciało z toksycznych substancji i układ pokarmowy z metali ciężkich, obniżają ciśnienie tętnicze i podnoszą naszego organizmu odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje.
Warto wspomnieć, że obniżają również zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu. Nie od dzisiaj wiadomo, że zaburzenia gospodarki lipidowej przyczyniają się do pojawienia się zmian miażdżycowych oraz rozwoju zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i niedokrwiennej choroby serca. Algi morskie to także źródło przeciwutleniaczy, które chronią nas przed rakiem i szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także opóźniają proces starzenia się organizmu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.