Przewlekła senność może być spowodowana niewystarczającą ilością lub niską jakością snu, stresem, niewłaściwą dietą, chorobą, zażywaniem niektórych leków lub wykonywaniem ciężkiej pracy. Może świadczyć również o niedostatecznej podaży niektórych cennych elementów.
Czytaj też: Lekarka jest pewna. W ten sposób "karmimy" raka
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Witamina C
Kwas askorbinowy usprawnia pracę układu immunologicznego i podnosi naszą wydolność. Z kolei deficyt witaminy C objawia się brakiem energii i uczuciem senności. Żeby tego uniknąć, do codziennej diety należy włączyć: porzeczkę, owoce dzikiej róży, cytrusy i paprykę.
Witaminy z grupy B
Osoby cierpiące na niedobór witamin należących do grupy B nierzadko skarżą się na przewlekłe zmęczenie, nawet jeśli przesypiają odpowiednią liczbę godzin. Do najbogatszych źródeł witamin z grupy B można zaliczyć takie produkty jak: suszone owoce, nabiał, płatki owsiane i owoce morza.
Witamina D
Regularne dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy D do naszego organizmu poprawia koncentrację i redukuje uczucie zmęczenia. Żeby ją uzupełnić, warto sięgać po tłuste ryby morskie, żółtka jaj, grzyby czy wątróbkę. Na niedobór witaminy D jesteśmy szczególnie narażeni podczas najzimniejszych miesięcy w roku, kiedy narzekamy na brak promieni słonecznych.
Jod
Ten pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowanie tarczycy i układu odpornościowego. Jod wpływa również korzystnie na pracę mózgu. Najwięcej jodu znajdziemy w rybach morskich, owocach morza, burakach, pomidorach, szpinaku, ziemniakach i morskim powietrzu.
Potas
Potas występuje w wielu owocach, roślinach strączkowych i kiełkujących ziarnach. Jedząc je regularnie, pozbędziemy się senności i przewlekłego zmęczenia.
Żelazo
Niedobór żelaza wywołuje takie dolegliwości jak zmęczenie i złe samopoczucie. Wpływa też negatywnie na kondycję włosów, paznokci i skóry. Wątróbka, buraki, orzechy i jabłka dostarczą nam odpowiednią ilość tego związku mineralnego.