Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Milena Górecka | 

Ciągle masz ochotę na kawę? To może być sygnał alarmowy

20

Kawa jest jedną z najpopularniejszych przyjemności codziennego życia, a jednocześnie źródłem ciekawej dwoistości w kontekście wpływu na poziom magnezu w naszym organizmie. Jeśli ciągle masz ochotę na kolejną porcję kofeiny, to może być objaw groźnego niedoboru.

Ciągle masz ochotę na kawę? To może być sygnał alarmowy
Kawa ma wpływ na poziom magnezu w organizmie (Licencjodawca, Eko Prasetyo)

Rola magnezu w organizmie

Magnez jest minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za regulację funkcji nerwowych i mięśniowych, uczestniczy w procesie syntezy białek oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Jest ważny dla metabolizmu energetycznego i wpływa na poziom stresu oraz jakość snu.

Hipomagnezemia. Przyczyny i objawy

Niedobór magnezu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do osłabienia mięśni, drgawek, zaburzeń rytmu serca, a także do zwiększenia ryzyka osteoporozy i złamań. Przyczyn hipomagnezemii może być wiele, w tym niewystarczająca podaż magnezu w diecie, problemy ze wchłanianiem tego minerału, a także zwiększone jego wydalanie.

Kawa a poziom magnezu

Nasze nawyki żywieniowe — np. regularne picie kawy — mogą wpływać na równowagę minerałów w naszym ciele. Interesującym przypadkiem jest tutaj magnez, którego niedobory mogą być zarówno skutkiem, jak i powodem zwiększonego spożycia kawy.

Badania wskazują, że choć kawa sama w sobie niekoniecznie prowadzi do wydalania magnezu z organizmu, a w niektórych przypadkach może nawet przyczyniać się do jego uzupełnienia, to jednak jej nadmierne spożywanie może wywołać efekt diuretyczny. To z kolei może prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej i utraty niezbędnych minerałów, w tym właśnie magnezu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zastosowanie fusów po kawie. Przydadzą się w domu i ogrodzie

Sporadyczne delektowanie się kawą w umiarkowanych ilościach, zwłaszcza przy zachowaniu odpowiedniej diety i nawadniania, zazwyczaj nie powoduje problemów z poziomem magnezu. Gdy jednak pomijamy regularne nawadnianie i zaniedbujemy dietę bogatą w magnez, możemy narazić się na jego niedobory.

Ciągła ochota na kawę, chroniczne zmęczenie, spadek koncentracji czy senność mogą być sygnałem niedoborów magnezu. W takich sytuacjach nie warto — celem pobudzenia — sięgać po kolejną filiżankę kofeiny, bo niedobór i wywoływane przez niego objawy tylko się pogłębią.

Zalecenia żywieniowe

Produkty bogate w magnez to m.in. zielone warzywa liściaste, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ryby.

W niektórych przypadkach może być także konieczna suplementacja magnezu, zwłaszcza u osób narażonych na jego niedobory. Zanim jednak sięgniemy po suplementację, zróbmy badania krwi, które wykażą, czy jest to konieczne.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić