Rola magnezu w organizmie
Magnez jest minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za regulację funkcji nerwowych i mięśniowych, uczestniczy w procesie syntezy białek oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Jest ważny dla metabolizmu energetycznego i wpływa na poziom stresu oraz jakość snu.
Zobacz także: Pijasz tak kawę? Nie wiesz, na co się narażasz
Hipomagnezemia. Przyczyny i objawy
Niedobór magnezu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do osłabienia mięśni, drgawek, zaburzeń rytmu serca, a także do zwiększenia ryzyka osteoporozy i złamań. Przyczyn hipomagnezemii może być wiele, w tym niewystarczająca podaż magnezu w diecie, problemy ze wchłanianiem tego minerału, a także zwiększone jego wydalanie.
Kawa a poziom magnezu
Nasze nawyki żywieniowe — np. regularne picie kawy — mogą wpływać na równowagę minerałów w naszym ciele. Interesującym przypadkiem jest tutaj magnez, którego niedobory mogą być zarówno skutkiem, jak i powodem zwiększonego spożycia kawy.
Badania wskazują, że choć kawa sama w sobie niekoniecznie prowadzi do wydalania magnezu z organizmu, a w niektórych przypadkach może nawet przyczyniać się do jego uzupełnienia, to jednak jej nadmierne spożywanie może wywołać efekt diuretyczny. To z kolei może prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej i utraty niezbędnych minerałów, w tym właśnie magnezu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sporadyczne delektowanie się kawą w umiarkowanych ilościach, zwłaszcza przy zachowaniu odpowiedniej diety i nawadniania, zazwyczaj nie powoduje problemów z poziomem magnezu. Gdy jednak pomijamy regularne nawadnianie i zaniedbujemy dietę bogatą w magnez, możemy narazić się na jego niedobory.
Ciągła ochota na kawę, chroniczne zmęczenie, spadek koncentracji czy senność mogą być sygnałem niedoborów magnezu. W takich sytuacjach nie warto — celem pobudzenia — sięgać po kolejną filiżankę kofeiny, bo niedobór i wywoływane przez niego objawy tylko się pogłębią.
Zalecenia żywieniowe
Produkty bogate w magnez to m.in. zielone warzywa liściaste, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ryby.
W niektórych przypadkach może być także konieczna suplementacja magnezu, zwłaszcza u osób narażonych na jego niedobory. Zanim jednak sięgniemy po suplementację, zróbmy badania krwi, które wykażą, czy jest to konieczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.