Objawy niedoboru witaminy B12
Witamina B12, również znana jako kobalamina, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej niedobór objawia się zmęczeniem, osłabieniem, brakiem energii, kłopotami z pamięcią, trudnościami z koncentracją, a także stanami depresyjnymi.
Może wiązać się także z mrowieniem kończyn i osłabieniem ich mięśni, zaburzeniami równowagi, dusznościami, zaczerwienieniem oczu i języka, zapaleniem skóry, utratą apetytu i biegunką.
Osobami szczególnie narażonymi na niedobór witaminy B12 są wegetarianie, weganie i osoby starsze. Dieta wegańska i wegetariańska nie zawiera wystarczającej ilości witaminy B12, obecnej w naturalny sposób głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Starsze osoby mogą mieć trudności z wchłanianiem witaminy B12 z powodu zmniejszonego wydzielania kwasu żołądkowego.
Rola witaminy B12 w organizmie
Witamina B12 jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen do wszystkich komórek ciała, uczestniczy w procesie tworzenia DNA i odpowiada za przebieg procesów metabolicznych w komórkach.
Jest również kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, odpowiada m.in. za syntezę serotoniny.
Witamina B12 w pożywieniu i suplementach
Witamina B12 występuje naturalnie w produktach pochodzenia zwierzęcego (takich jak mięso, ryby, drób, jaja i produkty mleczne), bywa dodawana do płatków śniadaniowych, drożdży i roślinnych zamienników mleka.
Osobom, które stosują dietę opartą o produkty roślinne albo mają problemy z wchłanianiem witaminy B12, zaleca się jej suplementowanie. Suplementacja witaminy B12 jest bezpieczna — jej nadmiar usuwany jest z organizmu wraz z moczem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.