Alzheimer to także choroba młodych ludzi młodych
Chorobę Alzheimera możemy podzielić na dwa rodzaje: alzheimer sporadyczny i dziedziczny. W przypadku alzheimera dziedzicznego, choremu zostaje przekazany wadliwy gen przez najbliższą rodzinę (najczęściej przez matkę), a jego pierwsze symptomy występują u osób przed 65. rokiem życia.
Czytaj także:Unikaj jak ognia. Zwiększa ryzyko demencji
Ta odmiana choroby ma zazwyczaj cięższy przebieg niż u osób, które jej nie dziedziczą. Alzheimer dziedziczny może dać o sobie znać już wieku 20 lat. Odnotowano nawet przypadek pojawienia się objawów alzheimera u 17-letniej dziewczyny. Choroba jest przekazywana w sposób autosomalnie dominujący czyli przynajmniej jeden z rodziców pacjenta musiał cierpieć na alzheimera. Wywołują ją mutacje trzech genów: APP, PSEN 1 i PSEN 2.
Alzheiemer u młodych osób. Takie są jego objawy
Alzheiemer rozwijający się u młodych osób daje na początku niejednoznaczne objawy. Pierwszymi oznakami są niewielkie trudności z zapamiętywaniem poszczególnych faktów i problemy z koncentracją. Pojawiają się także problemy z przyswajaniem nowych informacji i doborem słów, zaburzenia w postrzeganiu czasu i kłopoty z orientacją przestrzenną. Kolejnymi objawami stopniowego otępienia są huśtawki nastrojów, depresja lub epizody depresyjne oraz zachwiania osobowości. Młode osoby borykające się z alzheimerem często wycofują się z życia towarzyskiego.
Z wiekiem chory ma trudności z wykonywaniem codziennych czynności, i jest zmuszony do zrezygnowania z wykonywanej pracy zawodowej.
Z czasem pojawiają się poważne kłopoty z odnalezieniem się w rzeczywistości, a fakty z przeszłości mylą się z obecnymi wydarzeniami. Chory przestaje rozpoznawać członków swojej rodziny i gubi się w najbliższym otoczeniu. W najbardziej zaawansowanym stadium nie jest w już stanie sam o siebie zadbać i wymaga całodobowej opieki.
Czytaj też: Powinien być zakazany. Powoduje alzheimera
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.