Chłoniak – nowotwór atakujący układ limfatyczny. Jakie daje objawy?
Do czynników mogących wpływać na powstawania chłoniaków należą:
- leczenie immunosupresyjne,
- zakażenia wirusowe (np. EBV, CMV),
- promieniowanie jonizujące.
Lekarze podkreślają, że więcej przypadków nowotworów układu limfatycznego odnotowuje się wśród pracowników należących do sektora przemysłu chemicznego, zwłaszcza gumowego i petrochemicznego, jak również strażaków, rolników, czy osób używających w swojej codziennej pracy farb do włosów.
Eksperci widzą również związek chłoniaków nieziarnicznych z chorobami autoimmunologicznymi o przebiegu miejscowym lub układowym. Na rozwój tego rodzaju nowotworu są więc narażeni pacjenci z chorobą Hashimoto, zespołem Sjögrena, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz cierpiący na toczeń rumieniowaty układowy.
Czytaj też: Objawy chorób na skórze
Wiele objawów, które mogą wskazywać na to, że nasze ciało zaatakował chłoniak, zależy od jego rodzaju. Ale do najczęściej pojawiających się symptomów rozwijających się już na wczesnym etapie, są powiększone węzły chłonne szyi, pod pachami, w okolicach obojczyków czy w pachwinach.
Najczęściej obserwuje się twarde zgrubienia, które są niebolesne i nie przesuwają się podczas badania. Zaniepokoić nas powinna również gorączka, nocne poty, powtarzające się infekcje i dokuczliwe swędzenie skóry. Objawem chłoniaka może być również nagła utrata masy ciała.
W przypadku chłoniaka Hodgkina niespecyficzny objaw może pojawić się po wypiciu napojów wysokoprocentowych. Nietolerancja alkoholu w przypadku nowotworu może powodować ogromne zmęczenie, którego nie jesteśmy w stanie okiełznać oraz ból węzłów chłonnych.
Czytaj też: Nietypowy objaw COVID na skórze
Należy pamiętać, że gdy wyżej wymienione objawy utrzymują się dłużej niż 14 dni, powinny być skonsultowane z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.