Objawy kiły
Pierwszy symptom kiły to tzw. objaw pierwotny, który pojawia się około 3-4 tygodni od zakażenia. Objawię się w postaci twardego nacieku przekształcającego się w owrzodzenie.
Zmiana jest najczęściej pojedyncza, płaska, owalna lub okrągła, a jej średnica nie przekracza kilku milimetrów. Ma także równe brzegi, lśniące dni i jest ona lekko zgłębiona. Pojawia się na narządach rodnych oraz w ich okolicy. Po ok. 2-4 tygodniach owrzodzenie ustępuje. Nie pozostawia blizn.
W tym momencie rozwoju choroby można również zauważyć powiększenie regionalnych węzłów chłonnych.
Gdy chory nie zauważy objawu pierwotnego, dochodzi do powstania osutki plamistej (rzadziej grudkowej). Zmiana jest jasna lub cielistoróżowa. Gdy ten objaw również zostanie zbagatelizowany, w kile nawrotowej osutka jest bardziej nasilona i przybiera charakter wielopostaciowych zmian. To właśnie na tym etapie choroby najczęściej pojawia się również wypadanie włosów.
Zobacz także: Żółte zęby i wybielanie? Dentysta ostrzega
Łysienie kiłowe
Łysienie kiłowe to objaw, który pojawia się o 3-7 proc. chorych. Lekarze ostrzegają, że czasami może ono być pierwszym, ale nie jedynym objawem zakażenia. Liczne badania udowodniły, że łysienie kiłowe dotyczy najczęściej mężczyzn heteroseksualnych - 7 proc., w przypadku kobiet heteroseksualnych – 5 proc., a osób homoseksualnych – 4 proc. To objaw, który możemy zaobserwować po około 8-12 tygodniach od wystąpienia osutki, około 6 miesięcy po zakażeniu.
Wyróżnia się dwie odmiany łysienia kiłowego: ogniskową i rozlaną, chociaż zdarza się też typ mieszany. Typ ogniskowy jest często określany jako "wygląd futra wygryzionego przez mole".
W tym przypadku łysienie dotyczy okolicy skroniowej i potylicznej. Ale przerzedzenie włosów może dotyczyć również rzęs, pach, brwi, brody u mężczyzn, kończyn czy okolic narządów płciowych.
W terapii łysienia kiłowego najważniejsze jest wyleczenie choroby podstawowej, czyli pozbycie się krętków z organizmu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl