Chora tarczyca
Wypadające włosy mogą być jednym z objawów nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Jeśli ten ważny gruczoł nie wydziela odpowiedniej ilości tyroksyny, może to wpływać niekorzystnie na prawidłowy rozwój cebulek włosowych, przez co wzrost włosów i przyczep kosmyków jest osłabiony. Chora tarczyca powoduje również niedobór łoju. U pacjentów z niedoczynnością tarczycy można zauważyć łamliwe i szorstkie włosy. Z kolei nadczynność tarczycy nierzadko wywołuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych.
Anemia
Łamliwe, cienkie i wydające włosy to jeden z symptomów niedokrwistość. Anemicy skarżą się również na przesuszoną skórę i zmiany pojawiające się na paznokciach. Zbyt niskie stężenie hematokrytu, hemoglobiny czy czerwonych krwinek w organizmie powoduje też bladość skóry, kołatanie serca, osłabienie, problemy z koncentracją i zawroty głowy.
Cukrzyca
Zbyt wysoki poziom glukozy w krwiobiegu sprawia, że krew staje się bardziej lepka. Cukrzyca zaburza prawidłowe krążenie krwi, przez co do mieszków włosowych nie są dostarczane odpowiednie ilości składników odżywczych. Dlatego pacjenci dotknięci tą przypadłością mogą mieć problem z normalnym wzrostem włosów lub nadmiernym ich ubytkiem.
Toczeń rumieniowaty
Wypadające i przerzedzone włosy mogą oznaczać schorzenia tkanki łącznej. Do tych poważnych dolegliwości można zaliczyć tocznia rumieniowatego. Poza łysieniem w przebiegu choroby pojawiają się również zmiany skórne, problemy z nerkami, zaburzenia neurologiczne, owrzodzeni jamy ustnej i stan zapalny stawów.
Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne, które występuje u kobiet będących w wieku rozrodczym. Symptomem tej choroby może być m.in.: wypadanie włosów, nadmierne owłosienie, wzrost masy ciała, wahania nastroju, trądzik, bezsenność, problemy z płodnością i nieprawidłowy cykl miesiączkowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.