Miażdżyca jest procesem chorobowym, który może rozwijać się przez wiele lat i na początku nie dawać żadnych objawów. W naczyniach krwionośnych chorego gromadzą się złogi, przez co prawidłowy proces przepływu krwi w krwiobiegu jest utrudnione.
Do czynników ryzyka tego schorzenia można zaliczyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, nadwagę, otyłość, siedzący tryb życia, wiek pacjenta, uwarunkowania genetyczne, palenie tytoniu, niezdrowa dieta, cukrzyca, stres, nadciśnienie oraz brak aktywności fizycznej.
Objawy miażdżycy są uzależnione od tego, w której tętnicy krew nie płynie prawidłowo i jaki narząd pozostaje niedotleniony. Pierwsze symptomy pojawiają się najczęściej, kiedy światło naczyń krwionośnych zwęża się o połowę. Wówczas pojawia się problem z koncentracją i osłabiona kondycja organizmu. W niektórych przypadkach odkładanie się blaszek miażdżycowych można zaobserwować pod skórą w postaci żółtych zgrubień na zgięciach rąk, powiekach i piersiach. Inne zmiany pojawiające się przy miażdżycy, to guzki występujące na ścięgnach kończyn dolnych i górnych.
Miażdżyca atakująca tętnice szyjne nierzadko powoduje zawroty głowy, chwilowe niedowłady i dezorientację.
Miażdżyca mózgu objawia się niedowładem kończyn, trudnościami z utrzymaniem równowagi oraz zaburzeniami widzenia lub czucia.
Symptomami, które mogą świadczyć o miażdżycy tętnic jamy brzusznej, są takie dolegliwości, jak ból brzucha, spadek masy ciała oraz przewlekła biegunka.
Miażdżyca kończyn dolnych objawia się dolegliwościami bólowymi stóp, ud i łydek, skurczami mięśni, owrzodzeniami oraz bladą i zimną skórą.
Z kolei pacjenci z miażdżycą tętnic nerkowych często skarżą się na nadciśnienie i niewydolność nerek.
Pamiętajmy, żeby żadnego z wyżej wymienionych objawów nie lekceważyć, zwłaszcza jeśli występują regularnie i ustępują samoistnie. Tego rodzaju dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty, wykonania odpowiednich badań krwi i być może do zmiany dotychczasowego stylu życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.