Udar przychodzi zazwyczaj nagle i nikt się go do końca nie spodziewa. Atakuje bez względu na wiek i płeć, chociaż znacznie częściej rozpoznaje się go u osób starszych. To jednak nie powinno usypiać naszej czujności.
W związku z tym, że w powrocie do zdrowia po udarze najważniejsze jest szybkie wdrożenie leczenia neurologicznego, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy jak najszybciej wezwać pogotowie oraz zapisać dokładną godzinę, o której wystąpiły symptomy.
Wraz z udarem pojawia się niedowład jednej części ciała, chociaż w rzadkich, skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego paraliżu kończyn. Chory odczuwa nagłe drętwienie, które może obejmować albo całą jedna stronę, albo może być ograniczone do dwóch poziomów, np. twarzy i ręki. Przy udarze pojawiają się również zaburzenia widzenia i dotyczą najczęściej jednego oka. Do tego dochodzą kłopoty z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, silny ból głowy, problemy z komunikacją oraz nudności.
Zobacz także: Pojawia się podczas snu. Zwiększa ryzyko udaru mózgu
Jeśli ktoś z naszych bliskich doświadcza podobnych objawów, warto przeprowadzić krótki test neurologiczny. Poproś chorego, by się uśmiechnął. Jeśli podczas tej czynności tylko jedna strona jego ust unosi się go góry, to znak, że mogło dojść do paraliżu twarzy. Następnie niech podniesie obie ręce do góry. Gdy nie może wykonać ten prostej czynności, to znak, że cierpi na niedowład. Ostatni punkt testu polega na powtórzeniu prostego zdania, np. lubię jeździć na rowerze. Jeśli mowa jest niewyraźna lub chory nie może wypowiedzieć żadnego słowa, nie czekaj ani chwili, tylko natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.