Brak początkowych objawów sprawia, że rak trzustki jest zbyt późno rozpoznawany, co niestety znacznie zmniejsza szanse na powrót do zdrowia u pacjentów. U niektórych chorych występują jednak objawy, które mogą oznaczać rozwój komórek nowotworowych w trzustce. Można do nich zaliczyć bóle w okolicach brzucha i pleców. W wielu przypadkach tego typu dolegliwości pojawiają się nagle i szybko ustępują.
Poza bólem, pacjenci nierzadko skarżą się również na wymioty i nudności. Kolejnym objawem raka trzustki jest żółtaczka. U osoby dotkniętej tym poważnych schorzeniem występuje żółta barwa skóry i zażółcenie białek oczu.
Nowotwór trzustki może objawiać się również ciemnożółtym lub pomarańczowym kolorem moczu oraz świądem skóry. Żółtaczka jest też jednym z symptomów problemów z wątrobą. Trzecim sygnałem, który może świadczyć o złej kondycji naszej trzustki, jest gorączka. Skokom temperatury mogą towarzyszyć dreszcze i zaburzona praca układu trawiennego. Jeśli często zmagamy się z biegunkami i zaparciami, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.
Czytaj też: Nasila się latem. To główny objaw zakrzepicy
Żadnych z wyżej wymienionych objawów nie należy bagatelizować. Im wcześniej wykonamy odpowiednie badania i poznamy bezpośrednią przyczynę naszych dolegliwości, tym skuteczniejsze będzie leczenie.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.