Co należy wiedzieć i jak badać cholesterol?
Warto pamiętać, że cholesterol dzieli się na LDL, czyli ten zły, którego zadaniem jest transport cholesterolu z wątroby do komórek. Jego nadmiar odkłada się w naczyniach w postaci złogów. Często nazywany jest ''cichym zabójcą''.
Z kolei HDL, to dobry cholesterol, który transportuje lipidy z powrotem do wątroby, gdzie jest metabolizowany, a następnie wydalany lub wykorzystany do produkcji kwasów żółciowych. Niedobór HLD jest również niebezpieczny.
Problemy z cholesterolem nie dają żadnych specyficznych objawów, przez co miażdżyca może rozwijać się latami, a dana osoba nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto zwracać uwagę na dietę oraz mieć na uwadze predyspozycje rodzinne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ważne jest, by badać poziom cholesterolu LDL, a nie tylko całkowitego, ponieważ wynik może nie odzwierciedlić rzeczywistych problemów zdrowotnych, z którymi możemy się zmagać. To zły cholesterol jest wykładnikiem naszego zdrowia.
Kiedy organizm daje znać, że cholesterol jest zbyt wysoki
Wysoki cholesterol może objawiać się na wiele sposobów. Symptomy są jednak na tyle niespecyficzne, że łatwo je zignorować lub powiązać z innymi czynnikami. Przede wszystkim obserwujmy dolne kończyny.
Drętwienie nóg i stóp może wskazywać na nieprawidłowy przepływ krwi i problemy z miażdżycą. Sygnałem alarmowym są także bóle w klatce piersiowej, częste duszności, uczucie ciągłego zmęczenia oraz zimne kończyny.
Cholesterol można obniżyć niefarmakologicznymi formami. Najlepiej sprawdzi się aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Zaleca się przynajmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo. Oczywiście należy też ograniczyć alkohol i rzucić palenie.
Dieta odgrywa równie ważną rolę w obniżaniu cholesterolu. Z jadłospisu powinny zniknąć tłuste produkty i smażone mięso. Tłuszcze zwierzęce należy zastąpić roślinnymi, a na talerzu częściej muszą gościć tłuste ryby, owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.