Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to nieuleczalne i postępujące schorzenie atakujące układ oddechowy. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby od lat palące papierosy i ci, którzy mają stały kontakt z azbestem i innymi toksynami znajdującymi się w powietrzu. Obecnie POChP znajduje się na czwartym miejscu na liście chorób najczęściej przyczyniających się do przedwczesnych zgonów na świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z informacji jakim dysponuje Światowa Organizacji Zdrowia (WHO), wynika, że do 2030 POChP będzie trzecią przyczyną przypadków śmiertelnych. Zdaniem ekspertów jest to po pierwsze rezultat stałego narażania się na czynniki ryzyka, a po drugie - starzeniem się światowej populacji. U pacjenta z POChP następuje zwężenie oskrzeli, co sprawia, że prawidłowy przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe jest zaburzony. Najbardziej charakterystycznym symptomem, który pojawia się na samym początku jest uczucie duszności. Prof. dr hab. n. med. Robert Mróz, kierownik II Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podczas rozmowy z WP abcZdrowie podkreśla, że POChP może przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo.
- Choroba rozwija się skrycie, zazwyczaj rozpoznajemy ją po 40. roku życia. Wśród pierwszych objawów wymienia się postępującą duszność wysiłkową, co chorzy bardzo często wiążą z wiekiem, brakiem treningu, słabszą kondycją czy otyłością. Tymczasem u palaczy duszność wiąże się z utratą pęcherzyków płucnych i powierzchni oddechowej. Do tego dochodzi postępująca rozedma i zapalenie oskrzeli – wyjaśnia ekspert.
Poza dusznościami mogą pojawić się również takie dolegliwości jak ściskanie w klatce piersiowej i świszczący oddech. Takie symptomy zazwyczaj towarzyszą silnym napadom duszności. Natomiast na zaawansowanym etapie rozwoju choroby może wystąpić obrzęk i sinica kostek. Jeżeli mamy powody ku temu, żeby podejrzewać u siebie POChP, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Niestety choroby nie da się wyleczyć, ale dzięki wdrożeniu odpowiedniej terapii farmakologicznej możemy zwalczyć jej objawy i powstrzymać jej dalszy rozwój.