Badania nad skutkami bezsenności przeprowadzili naukowcy z Cedars-Sinai Smidt Heart Institute w Los Angeles w stanie Kalifornia. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się w czasopiśmie naukowym "Clinical Cardiology".
Bezsenność – skutki dla zdrowia. Miej się na baczności
Autorzy badań przywołali statystyki, zgodnie z którymi z bezsennością zmaga się od 10 do nawet 15 procent Amerykanów. W toku przeprowadzania testów i porównań odkryli, że jednym z najpoważniejszych skutków tej choroby jest wyższe ryzyko zawału serca.
Przeczytaj także: Wystarczy kilka tygodni. Trudno uwierzyć, co dzieje się z młodzieżą
Jedną z autorek badań była doktor Martha Gulati. Dyrektor ds. profilaktyki w Cedars-Sinai Smidt Heart Institute przyznała, że większość jej pacjentów stanowią kobiety. Już wcześniej potwierdzono, że bezsenność przyczynia się u tej grupy do występowania choroby niedokrwiennej serca. Teraz ustalono, że grozi im też zawał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Rak już może rosnąć w jelitach. W toalecie zwróć uwagę
Bezsenność stanowi dość powszechną chorobę. Mamy z nią do czynienia prawdopodobnie u 1 na 10 mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Odnoszę wrażenie, że prawie każdy na pewnym etapie życia doświadcza bezsenności. Szacuje się, że 1 na 2 dorosłe osoby ma z nią w pewnym momencie do czynienia na krótką metę, być może z powodu przeżywania stresującego okresu – podkreślała dr Martha Gulati na łamach "Clinical Cardiology".
Bezsenność jest definiowana jako zaburzenie snu, charakteryzujące się objawami w rodzaju trudności z zasypianiem czy przedwczesnego wybudzania się z niemożnością ponownego uśnięcia. Na potrzeby badań przeprowadzono analizę zebranych na przestrzeni 11 lat przypadków 1 184 256 dorosłych osób z USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec, Tajwanu oraz Chin.
Przeczytaj także: Uważaj na to. Doprowadzi twoje nerki do ruiny
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.