Alkohol i papierosy
Częste spożywanie alkoholu szkodzi nie tylko wątrobie, ale również powoli niszczy trzustkę. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby borykające się z problemami trzustki oraz pacjenci cierpiący na cukrzycę. Napoje wysokoprocentowe to jeden z głównych powodów problemów z tym narządem. Statystyki pokazują, że stałe spożywanie alkoholu odpowiada za aż 90% przypadków zapalenia trzustki. Warto wiedzieć, że także palenie papierosów może przyczyniać się do przewlekłego lub ostrego zapalenia trzustki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Surowe owoce i warzywa - uważaj, żeby nie przesadzić
Mimo że surowe owoce i warzywa są uważane za bardzo zdrowe produkty, w pewnych przypadkach mogą zaszkodzić. W wielu przypadkach jest to kwestia indywidualna. Jeśli spożycie niewielkiej ilości surowych owoców czy warzyw powoduje u nas wzdęcia i inne problemy trawienne, lepiej postawić na warzywa gotowane na parze. Takie dolegliwości powinny również skłonić nas do odwiedzin u gastrologa.
Mocno przetworzone produkty mięsne potrafią zaszkodzić
Zbyt duża ilość mięsa, zwłaszcza przetworzonego i smażonego, negatywnie wpływa na pracę trzustki i zwiększa ryzyko zapalenia tego organu. Smażenie mięsa powoduje, że powstają w nim związki o właściwościach rakotwórczych. Zdrowia z pewnością nie poprawi regularne spożywanie produktów mocno przetworzonych. Konserwy mięsne, pasztety oraz parówki podnoszą poziom cholesterolu we krwi, dlatego zarówno osoby zdrowe, jak i pacjenci z problemami trzustkowymi powinni ich unikać.
Nadmiar cukru zawsze szkodzi
Nadmiar cukru w diecie zwiększa ryzyko nadwagi, otyłości oraz poważnych chorób, w tym schorzeń trzustki i jelit. Cukier czyha na nasze zdrowie w wielu postaciach. Warto pamiętać, że tzw. biała śmierć kryje się nie tylko w cukiernicy, ale również w słodyczach i wielu innych produktach spożywczych. Oprócz rafinowanego cukru w żywności oraz napojach znajdziemy także szkodliwy zamiennik – syrop glukozowo-fruktozowy.
Smażone i tłuste dania? Tych lepiej unikać
Spożywanie tłustych, smażonych i ciężkostrawnych potraw z pewnością nie przyniesie korzyści zdrowotnych. Tłuste posiłki w wydatny sposób obciążają nasze ciało. Takie jedzenie podnosi poziom złego cholesterolu LDL we krwi, prowadzi do stłuszczenia narządów wewnętrznych i obciąża trzustkę. Zdecydowanie zdrowszą alternatywą są potrawy pieczone bez dodatku tłuszczu lub gotowane na parze.
Smarujesz pieczywo masłem? Rób to rzadziej
Trzustka zdecydowanie nie lubi także popularnych dodatków do sałatek czy potraw - mowa oczywiście o śmietanie i majonezie. Dobrym sposobem oszczędzenia tego organu będzie ograniczenie smarowanie pieczywa tłuszczem, m.in. masłem czy margaryną.