"Covidowe palce" to jeden z objawów koronawirusa, o którym lekarze mówili już wiosną ubiegłego roku. Są one zmianami dermatologicznymi w postaci czerwonofioletowych plam na palcach rąk i stóp, z pęcherzami i owrzodzeniami i przypomina najczęściej odmrożenie. Objaw ten może odgrywać kluczową rolę w wykrywaniu infekcji u osób bezobjawowych.
Czytaj także: Dramatyczne wieści. Duży wzrost zakażeń koronawirusem!
Efekt uboczny walki z COVID
W tym tygodniu czasopismo naukowe "British Journal of Dermatology" opublikowało wyniki badań naukowców, którzy sprawdzili, dlaczego u niektórych osób chorych na COVID-19, na palcach pojawiają się nietypowe plamy, przypominające odmrożenie. Okazuje się, że jest to efekt uboczny przejścia organizmu w tryb atakujący wirusa.
Naukowcy są przekonani, że odkrycia opublikowane w British Journal of Dermatology mogą pomóc w leczeniu i walce z COVID-19. Wyniki badań wskazują, że "palce covidowe" mogą dotknąć chorych w każdym wieku, ale najczęściej dotyka dzieci i młodzież.
Czytaj także: No i stało się. Prof. Simon musiał dostać ochronę
Przez "palce covidowe" nie mogła chodzić
Dla niektórych jest to bezbolesne, ale wysypka może być bardzo bolesna i swędząca, mieć pęcherze i obrzękiem. BBC opisuje historię 13-letniej Sofii ze Szkocji, która opowiedziała, że przez "palce covidowe" prawie nie była w stanie chodzić lub nosić butów. Opowiedziała BBC, że podczas dłuższych spacerów korzystała z wózka inwalidzkiego.
Osoby, które zostały dotknięte "palcami covidowymi" często nie mają żadnych klasycznych objawów COVID-19, takich jak uporczywy kaszel, gorączka i utrata lub węchu i smaku.
Rzadziej u osób z wariantem Delta
Objawy zwykle znikają same po jakimś czasie, ale, jak mówią lekarze, niektórzy mogą wymagać leczenia kremami i innymi lekami. "Znalezienie przyczyny pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia, aby były skuteczniejsze" – powiedziała BBC dr Veronique Bataille, brytyjska dermatolog.
Lekarka powiedziała, że "palce covidowe" były powszechnym objawem w zeszłym roku, ale pojawia się rzadziej u osób z wariantem Delta. Może to wynikać z tego, że jest więcej zaszczepionych osób, które posiadają ochronę przed COVID. Dodała, że problemy ze skórą mogą pojawić się dość długo po ostrej infekcji i u osób, które nie mają innych objawów, więc czasami mogą nie mieć związku z wirusem.