Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Covidowe palce" u młodzieży. Naukowcy mówią o przyczynach

17

Brytyjscy naukowcy ustalili pochodzenie niebezpiecznego objawu COVID-19. Jest to efekt uboczny odpowiedzi odpornościowej naszego organizmu, który próbuje zwalczyć chorobę. "Covidowe palce" mogą pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej atakuje dzieci i młodzież.

"Covidowe palce" u młodzieży. Naukowcy mówią o przyczynach
"Covidowe palce" coraz częściej pojawiają się u młodych (Twitter)

"Covidowe palce" to jeden z objawów koronawirusa, o którym lekarze mówili już wiosną ubiegłego roku. Są one zmianami dermatologicznymi w postaci czerwonofioletowych plam na palcach rąk i stóp, z pęcherzami i owrzodzeniami i przypomina najczęściej odmrożenie. Objaw ten może odgrywać kluczową rolę w wykrywaniu infekcji u osób bezobjawowych.

Efekt uboczny walki z COVID

W tym tygodniu czasopismo naukowe "British Journal of Dermatology" opublikowało wyniki badań naukowców, którzy sprawdzili, dlaczego u niektórych osób chorych na COVID-19, na palcach pojawiają się nietypowe plamy, przypominające odmrożenie. Okazuje się, że jest to efekt uboczny przejścia organizmu w tryb atakujący wirusa.

Naukowcy są przekonani, że odkrycia opublikowane w British Journal of Dermatology mogą pomóc w leczeniu i walce z COVID-19. Wyniki badań wskazują, że "palce covidowe" mogą dotknąć chorych w każdym wieku, ale najczęściej dotyka dzieci i młodzież.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Przez "palce covidowe" nie mogła chodzić

Dla niektórych jest to bezbolesne, ale wysypka może być bardzo bolesna i swędząca, mieć pęcherze i obrzękiem. BBC opisuje historię 13-letniej Sofii ze Szkocji, która opowiedziała, że przez "palce covidowe" prawie nie była w stanie chodzić lub nosić butów. Opowiedziała BBC, że podczas dłuższych spacerów korzystała z wózka inwalidzkiego.

Osoby, które zostały dotknięte "palcami covidowymi" często nie mają żadnych klasycznych objawów COVID-19, takich jak uporczywy kaszel, gorączka i utrata lub węchu i smaku.

Rzadziej u osób z wariantem Delta

Objawy zwykle znikają same po jakimś czasie, ale, jak mówią lekarze, niektórzy mogą wymagać leczenia kremami i innymi lekami. "Znalezienie przyczyny pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia, aby były skuteczniejsze" – powiedziała BBC dr Veronique Bataille, brytyjska dermatolog.

Lekarka powiedziała, że ​​"palce covidowe" były powszechnym objawem w zeszłym roku, ale pojawia się rzadziej u osób z wariantem Delta. Może to wynikać z tego, że jest więcej zaszczepionych osób, które posiadają ochronę przed COVID. Dodała, że problemy ze skórą mogą pojawić się dość długo po ostrej infekcji i u osób, które nie mają innych objawów, więc czasami mogą nie mieć związku z wirusem.

Zobacz także: Restauracja tylko dla zaszczepionych. "Nie jesteśmy gołosłowni"
Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić