Czym jest kolagen?
Kolagen jest białkiem strukturalnym, które stanowi główny składnik tkanki łącznej w ludzkim ciele. Jest odpowiedzialny za jędrność, elastyczność i zdolność do regeneracji skóry, odpowiada za wytrzymałość i siłę kości, ścięgien i więzadeł, zapewnia elastyczność chrząstkom.
Źródła kolagenu w diecie
Większość dostarczanego z pożywieniem kolagenu pochodzi z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Kolagenu dostarczają buliony na kościach (przygotowywane przez długie gotowanie kości zwierzęcych), ryby i ich skóra ryb (ryby są bogate w kolagen typu I, który jest najczęściej występującym kolagenem w skórze), galarety (produkowane z gotowanych kości i skóry zwierząt), skóra i kości kurczaka, salceson, wywar z kurzych łapek, podroby (w tym wątróbka i serca) oraz golonka.
Dla osób, które nie spożywają mięsa, dostarczenie kolagenu może stanowić wyzwanie, jednak nie jest niemożliwe. Chociaż bezpośrednich roślinnych źródeł kolagenu nie ma, istnieją produkty, które mogą stymulować organizm do jego produkcji:
- Witamina C, kluczowa dla syntezy kolagenu.
Źródła: cytrusy, papryka, kiwi, jagody.
- Prolin i lizyna, aminokwasy niezbędne do produkcji kolagenu.
Źródła: nasiona dyni, orzechy nerkowca, soczewica, gluten pszenny.
- Miedź, mikroelement niezbędny dla produkcji kolagenu.
Źródła: orzechy, soczewica, kakao.
- Siarka, wspiera produkcję kolagenu.
Źródła: czosnek, cebula, brukselka.
Kolagen jest niezbędnym składnikiem ludzkiego organizmu, gwarantującym zdrowie i sprężystość wielu tkanek. Aby zapewnić jego odpowiedni poziom, warto zwrócić uwagę na produkty bogate w kolagen oraz składniki wspomagające jego syntezę. W razie konieczności warto sięgnąć po suplementy.