Mól spożywczy czyli omacnica spichrzanka to owad, który chętnie zagnieżdża się w produktach spożywczych obecnych w kuchni. Możemy go spotkać w przechowywanej żywności takiej jak: mąka, ziarna zbóż, przyprawy, suszone owoce, makarony, pieczywo, płatki śniadaniowe a nawet w suchej karmie dla zwierząt.
Jak rozpoznać, że mole zagnieździły się w naszej kuchni? Dorosłych owadów trudno nie zauważyć, ponieważ po prostu latają w pobliżu szafek kuchennych. Kolejnym sygnałem, że mamy do czynienia z tymi szkodnikami, są białe jajeczka znajdujące się w szafkach i żywności.
Zjedzenie produktów, w których pojawiły się mole może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z badań naukowców z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wynika, że zarówno dorosłe osobniki jak i larwy moli zawierają liczne drobnoustroje, grzyby pleśniowe oraz grzyby drożdżopodobne.
Badania które przeprowadziła dr Agnieszka Chruścikowska wykazały, że szczepy bakterii i grzyby obecne na molach wykazują lekooporność na antybiotyki oraz inne chemioterapeutyki.
Badaniu były poddane 1304 osobniki dorosłe i 154 larwy. Według ekspertki spożywanie produktów zanieczyszczonych owadami nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Bakterie i grzyby znajdujące się na ciele tych owadów mogą przyczynić się do alergii i problemów pokarmowych.
Pojawienie się szkodników w kuchni jest bardzo uciążliwe. Owady te mogą przegryźć nawet papierowy lub plastikowy worek. Żeby pozbyć się moli z naszej kuchni powinniśmy wyczyścić szafki wodą z octem i wyrzucić wszystkie otwarte produkty. Możemy także użyć liści laurowych, rozkładając je w kuchennych szafkach.
Zobacz też: Niebezpieczny karagen. Znajdziesz go w produktach w każdej lodówce
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.