Prof. Piotr Kaliciński udzielił wywiadu portalowi gazeta.pl. W trakcie rozmowy kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka opowiadał o ciężkich zatruciach grzybami u dzieci.
Nie brakowało przypadków, w których konieczne były przeszczepy wątroby. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Przeszkodę stanowić może m.in. brak dawców lub pogarszający się ogólny stan zdrowia pacjenta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niekiedy przeszczep natomiast nie pomaga - dziecko umiera mimo podjętych starań. A dlaczego w ogóle dzieci są tak mocno narażone na konsekwencje zatruć grzybami?
W grzybach trujących występują toksyny - mniej lub bardziej szkodliwe dla małych dzieci, których wątroby nie wykształciły jeszcze dostatecznej ilości enzymów potrzebnych do ich metabolizmu - powiedział prof. Piotr Kaliciński w rozmowie z gazeta.pl.
Muchomor sromotnikowy jest szczególnie groźny
Są też takie trujące grzyby, które niezależnie od wieku są toksyczne, a wszystko za sprawą tego, że nie są metabolizowane przez ludzką wątrobę.
Do zatruć śmiertelnych dochodzi często w rodzinach, w których są osoby uznające się za znawców tematu. Uważają, że mogą zbierać gąski, pieczarki polne, kanie. A potem okazuje się, że był wśród nich jeden muchomor sromotnikowy. Wystarczy jego mały kawałek, żeby zatruć całą rodzinę - dodał ekspert.
Jak uniknąć zatrucia grzybami? "Początkujący grzybiarze powinni wybierać się na grzyby w towarzystwie osób bardziej doświadczonych. Warto zabrać ze sobą atlas grzybów lub skorzystać ze specjalnej aplikacji na smartfona" - radzi sanepid.
Początkujący grzybiarze powinni zbierać jedynie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma ryzyka na zebranie śmiertelnie niebezpiecznych grzybów - podkreślono.
Prof. Kaliciński otwarcie wyznał, że przestał zbierać grzyby. Taką decyzję podjął po pierwszym doświadczeniu śmierci dziecka zatrutego muchomorem sromotnikowym.
Czytaj także: Nauczyciele się jednoczą. "Zadbamy o przekaz wartości cywilizacji chrześcijańskiej uczniom w polskiej szkole"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.