Wpływ czarnego sezamu na zdrowie
- Działa antyoksydacyjnie, przyczyniając się do zwalczania wolnych rodników, a zatem chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym i — według naukowców z Cancer Center w Houston — zapobiegając uszkodzeniom wątroby.
- Wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, redukując poziom LDL ("złego") cholesterolu i pomagając utrzymać zdrowe ciśnienie krwi. Zmniejsza przy tym niebezpieczeństwo wystąpienia miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.
- Wzmacnia kości, mięśnie, skórę i paznokcie, zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym.
- Niweluje anemię.
- Korzystnie wpływa na ostrość widzenia.
- Skutecznie przyspiesza perystaltykę jelit, reguluje pracę układu trawiennego i zapobiega powstawaniu zaparć.
Składniki odżywcze nasion czarnego sezamu
Nasiona czarnego sezamu są bogate w błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, lignany, aminokwasy (izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, cystynę, fenyloalaninę oraz tyrozynę i walinę), witaminę A i E oraz witaminy z grupy B, a także magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk, selen, miedź oraz wapń.
Czarny sezam bogaty jest również w cenne białko roślinne - 100 gramów sezamu zawiera aż 26 gramów białka, które posiada korzystny dla organizmu człowieka profil aminokwasowy.
Czarny sezam w kuchni
Intensywny, orzechowy smak nasion czarnego sezamu dodaje głębi daniom zarówno słodkim, jak i pikantnym. Można posypywać nim sałatki, pieczywo, makarony i dania z ryżu. Sprawdzają się zarówno jako dodatek do owsianek i koktajli, jak i do dań azjatyckich. Można z nich również przyrządzić panierkę do mięsa i potraw smażonych.
Przy tak wielu możliwościach, czarne nasiona sezamu z łatwością znajdą miejsce w każdej zdrowej diecie. Należy jednak pamiętać, że przed spożyciem nasiona sezamu najlepiej jest uprażyć na suchej patelni — uwalnia to ich aromat i zwiększa biodostępność składników odżywczych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.