Cukier
Ten składnik zawierają napoje gazowane, jogurty, czekolady, ciastka, owoce w puszkach, a także gotowe dania, wędliny czy śledzie w słoikach. I nawet jeśli zrezygnujemy z jednej lub dwóch łyżeczek cukru do kawy czy herbaty, to i tak jesteśmy na niego narażeni. Używanie go w nadmiarze może powodować cukrzycę, otyłość, spowalnia metabolizm i osłabia odporność.
Sól
Tak samo jak cukier występuje w wielu produktach spożywczych i jest równie niebezpieczna dla organizmu. Według Światowej Organizacji Zdrowia, jej dzienna dawka nie powinna przekraczać 5g. Używana w nadmiarze powoduje zaburzenie ciśnienia, co w efekcie może doprowadzić do nieprawidłowej pracy nerek, serca i mózgu.
Produkty bogate w kwasy omega-3
Nienasycone kwasy tłuszczone są potrzebne w prawidło skomponowanej diecie, oczywiście z zachowaniem odpowiednich proporcji pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6. Nadmiar tych kwasów może jednak spowodować problemy zdrowotne np. stany zapalne i artretyzm. Kwasy te występują m.in. w jajkach, margarynie, kukurydzy czy szpinaku.
Mięso
Mięso może zaszkodzić naszemu zdrowiu szczególnie jeżeli jest to mięso przetworzone, które zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Osoby po pięćdziesiątce powinny zrezygnować z wędlin zawierających azotany, które są rakotwórcze i również powodują zatrucia pokarmowe.
Napoje alkoholowe szkodzą zdrowiu szczególnie po pięćdziesiątce, ponieważ zawierają puste kalorie powodujące przyrost masy ciała i niebezpiecznego tłuszczu trzewnego. W tym wieku metabolizm działa trochę wolniej niż u ludzi młodszych. Duża ilość alkoholu działa niekorzystnie na cały organizm. Jego zgubne skutki dotkną: wątrobę, serce, nerki i trzustkę, więc nie warto go nadużywać.