Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Czego nie robić po przebudzeniu się w nocy? Lekarz jasno wskazuje

98

Często zdarza się, że budzimy się nagle w środku nocy. Na szczęście po kilku minutach nasz organizm pozwala nam znów zasnąć. Lekarz zwraca uwagę na to, jakie błędy możemy popełniać w takich sytuacjach, i podpowiada, czego unikać, aby nie zakłócać szans na ponowne zaśnięcie.

Czego nie robić po przebudzeniu się w nocy? Lekarz jasno wskazuje
Budzisz się w środku nocy? Lekarz ostrzega. Tego nie wolno robić (Pexels)

Przebudzenie w środku nocy i niemożność ponownego zaśnięcia to jedna z najbardziej frustrujących sytuacji, jakich można doświadczyć. Zamiast odpoczywać, przewracasz się z boku na bok, desperacko próbując znaleźć sposób na powrót do snu. Jednak im bardziej narasta frustracja, tym trudniej wyciszyć umysł i ciało.

Każdy z nas ma swoje sposoby na walkę z nocną bezsennością – jedni próbują liczyć owce, inni sięgają po książkę, aby odciągnąć myśli od zmartwień. Jednak, jak zauważają specjaliści, niektóre nawyki mogą jedynie pogorszyć sytuację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyglądały zimy 30 lat temu? Polacy wspominają, wskazując różnice

Dr Biquan Luo, ekspert ds. snu i dyrektor generalny LumosTech, w rozmowie z "The New York Post" podkreślił, że wiele osób popełnia błąd, sięgając po telefon komórkowy.

Sprawdzanie godziny może zwiększać stres i utrudniać zasypianie. Dodatkowo, jeśli sprawdzasz godzinę na telefonie, zawartość telefonu może być zbyt stymulująca, co dodatkowo uniemożliwia relaks i zasypianie - powiedział doktor Luo.

Niebieskie światło ma wyjątkowo negatywny wpływ na nasze wzorce snu, zakłócając naturalny rytm dobowy organizmu. To właśnie z tego powodu wielu specjalistów stanowczo zaleca rezygnację z używania telefonów na krótko przed snem. Odłożenie urządzenia na bok pozwala organizmowi lepiej przygotować się do odpoczynku, wspierając produkcję melatoniny i ułatwiając spokojne zaśnięcie.

Co zrobić, gdy budzimy się w nocy?

Według portalu LADbible, w przypadku problemów z zasypianiem pierwszym krokiem jest pozostanie w łóżku i próba zrelaksowania się. Dzięki temu organizm może powrócić do snu w sposób naturalny. Jeśli jednak po 10–15 minutach nie odczuwasz senności, warto wstać i udać się do spokojnego miejsca w domu, na przykład na sofę. Tam można zająć się cichą, relaksującą czynnością, taką jak czytanie książki.

Kluczem jest unikanie pobudzających działań, takich jak korzystanie z urządzeń elektronicznych, które mogą pogłębić problemy z zasypianiem. Jeśli bezsenność utrzymuje się przez dłuższy czas i zaczyna znacząco wpływać na jakość życia, warto rozważyć konsultację z lekarzem. Specjalista może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyn problemu i zaproponować odpowiednie metody leczenia.

Autor: MAWI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Fałszywy Biały Miś z Krupówek zwinął biznes. Dostał 70 mandatów
Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1816 roku. Trafił właśnie na Wawel
Kłobuck pożegnał zamordowanego księdza. Na pogrzebie tłumy
Pocałował piłkarkę w usta. Sprawa wróci do sądu
Dodaj do ciasta na oponki. Wyjdą miękkie i delikatne
Zarzuty dla lekarki i pielęgniarek z DPS w Zielonej Górze. W ranach zalęgły się larwy much
Polska piłka nożna coraz bliżej czołówki. Wymarzona 15. w zasięgu
Tajemniczy balon na Podlasiu. Służby badają podejrzany pakunek
Masz tuje? Nie zapomnij wykonać tego zabiegu przed nadejściem wiosny
Asteroida YR4. NASA wydała komunikat
Kuracjusze narzekają na posiłki w Ciechocinku. "Lepiej mają lokatorzy w chlewiku"
Zabójcze pułapki. Niesamowite odkrycie na dnie morza
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić