Objawy raka, które najczęściej ignorujemy
Nowotwór jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która bardzo często prowadzi do przedwczesnego zgonu pacjenta. Według oszacowań w 2024 roku na raka może zachorować nawet 19 mln ludzi z całej populacji. Im szybciej to niebezpieczne schorzenie zostanie rozpoznane, tym większe szanse na wyleczenie. Jednak wiele objawów, które świadczą o rozwoju komórek nowotworowych w organizmie, łatwo pomylić z innymi schorzeniami, dlatego wiele osób jej ignoruje.
Zobacz także: Objaw chorej wątroby. Pojawia się na dłoniach
Jednym z symptomów, który powinien nas zaniepokoić, jest nagły spadek masy ciała. Gwałtowna utrata kilogramów niebędąca efektem zmiany sposobu odżywania lub zażywania leków może oznaczać nowotwór żołądka, trzustki, płuc lub przełyku.
Innym nietypowym objawem raka nierzadko jest uczucie ciągłego wyczerpania. Uporczywe zmęczenie może występować u osób chorych na białaczkę. Przy chorobie nowotworowej narządów krwiotwórczych pojawia się także przewlekła gorączka.
Zobacz także: Ciche objawy udaru u kobiet. Są inne niż u mężczyzn
Do kolejnych niecodziennych objawów nowotworu można zaliczyć różnego rodzaju zmiany skórne. Jeśli zauważymy na naszym ciele (zwłaszcza na dłoniach czy stopach) zażółcenia, zaczerwienienia, zasinienia, ciemne plamy czy grudki podskórne powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa.
Kaszel, który przez dłuższy czas nie ustępuje, często jest objawem takich schorzeń jak astma oskrzelowa, zapalenie płuc i oskrzeli. Przyczyną tej dolegliwości układu oddechowego może być również spowodowana nowotworem płuc albo tarczycy.
Problemy zdrowotne związane z układem pokarmowym, które mimo zdrowej diety i stosowanie leków nie przechodzą, powinny skłonić nas do wykonania odpowiednich badań. Biegunki, zaparcia i wzdęcia mogą oznaczać rozwój niebezpiecznych chorób w tym raka jelita grubego.
Ból pleców, głowy i innych części ciała to w niektórych przypadkach objaw rozwijającego się po cichu nowotworu. Jeśli tego rodzaju objawy nie są spowodowane urazem mechanicznym i długo nie ustępują, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Pojawienie się jamie ustnej zaczerwienień, ranek lub obrzęków dziąseł to sygnał, że w naszym organizmie może rozwijać się nowotwór. Jeżeli tym zmianom towarzyszy ból, to lepiej w najbliższym wolnym terminie udajmy się do specjalisty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.