Bolące plecy są objawem różnego rodzaju dolegliwości, dlatego bez przeprowadzenia wnikliwego wywiadu chorobowego w wielu przypadkach trudno postawić ostateczną diagnozę. Tego typu problemy zdrowotne są zazwyczaj związane z zaburzeniami układu mięśniowego i kostno-stawowego. Mogą pojawiać się m.in. przy osteoporozie, dyskopatii, metabolicznych zaburzeniach kości i stanach zapalnych rozwijających się w naszym organizmie. Nasz ekspert dodaje, że do innych przyczyn możemy zaliczyć również problemy z nerkami, chorobę serca, a nawet nowotwór.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Możemy mieć np. do czynienia z kolką nerkową wywołaną kamicą nerkową czy moczowodową. Ból pleców, który jest w tym przypadku głównym objawem, będzie zlokalizowany w okolicy lędźwiowej – wyjaśnia podczas rozmowy z WP abcZdrowie znany polski reumatolog i propagator wiedzy medycznej dr Bartosz Fiałek.
Ekspert dodaje, że u pacjentów z nowotworem prostaty, który daje przerzuty do innych obszarów naszego ciała, także często występują bóle pleców. Niestety oznacza to, że choroba jest już na zaawansowanym etapie rozwoju. Natomiast jeśli mamy do czynienia z rozwarstwieniem aorty piersiowej, możemy odczuwać ostry i rozpierający ból, który promieniuje między łopatkami. W tym przypadku konieczna jest najszybsza interwencja specjalisty.
Z kolei ból brzucha promieniujący do pleców może być symptomem stanu zapalnego trzustki lub choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Żadnych z wyżej wymienionych dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć, zwłaszcza kiedy nie ustępują samoistnie, stają się coraz bardziej uciążliwe, pojawiają się nagle i bez wyraźnej przyczyny i nie są związane z żadnym urazem mechanicznym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.