Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna przeciwdziała chorobie Alzheimera. Ćwiczenia ruchowe zwiększają dopływ tlenu i substancji odżywczych do komórek mózgowych, dlatego objawy tej choroby
następują wolniej u osób o lepszej kondycji fizycznej.
Suplementacja witaminy E
Witamina E ma właściwości przeciwutleniające i chroni organizm przed działaniem nadtlenków lipidowych oraz wolnych rodników. Przez to witamin E broni nasz organizm przed wieloma chorobami - chorobą niedokrwienną serca, nowotworami czy właśnie alzheimerem.
Ograniczenie spożycia tłuszczów trans
Dr hab. Martha Clare Morris z Rush University w Chicago odkryła, że u osób starszych, spożywających znaczne ilości tłuszczów trans, odnotowano większe prawdopodobieństwo wystąpienia Alzheimera, niż u osób, które ich unikały, a w diecie stawiały na dobre tłuszcze, jak np. oliwa z oliwek.Obecność w diecie dużej ilości tłuszczów nasyconych ponad dwukrotnie zwiększała też prawdopodobieństwo wystąpienia demencji. Tłuszcze trans znajdziesz m.in. w przetworzonych produktach mięsnych, pieczywie, ciastach, słodyczach czy wyrobach garmażeryjnych.
Odpowiednia podaż witaminy B12
Witamina B12 obniża poziom homocysteiny. Jest to aminokwas, którego nadmiar we krwi jest czynnikiem ryzyka rozwoju demencji i choroby Alzheimera.
Utrzymanie wagi na prawidłowym poziomie
Otyłość i powiązana z nią insulinooporność czy cukrzyca mają również związek z alzheimerem. Dlatego zachowanie optymalnej wagi ciała jest dosyć istotne, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zaników pamięci czy innych objawów towarzyszących tej chorobie
Produkty pochodzenia roślinnego
Warzywa, owoce, rośliny strączkowe oraz produkty zbożowe posiadają znaczną ilość witamin i składników mineralnych, które poprawiają koncentrację, pamięć i zdolność do skupiania uwagi. Dlatego to właśnie one są niezbędne w jadłospisie osób, które chcą uchronić się przed Alzheimerem.
Czytaj też:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.