Nadwyrężenie mięśni
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pod pachą jest nadwyrężenie mięśni będące wynikiem zbyt intensywnego treningu. Nagromadzenie się kwasu mlekowego w organizmie wywołuje zakwasy. Ból w okolicach pach jest szczególnie dokuczliwy w ciągu pierwszych dni i z upływem czasu samoistnie ustępuje. W niektórych przypadkach włókna mięśniowe mogą ulec mikrourazom. Czasem może wystąpić również naderwanie lub zerwanie ścięgien i mięśni. W tej sytuacji najlepiej udać się do specjalisty.
Uraz
Bóle pod pachami mogą być także spowodowane urazem. Może być on konsekwencją silnego uderzenia lub dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów. Jeżeli dolegliwość jest związana ze złamaniem obojczyka, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Zapalenie mieszków włosów
Stan zapalny mieszków włosowych to też jedna z przyczyn bólu pod pachą. Objawem współistniejącym jest niewielki guzek wyczuwalny pod skórą. Na szczęście tę dolegliwość można łatwo wyleczyć. Jeśli zauważysz u siebie tego rodzaju objawy, umów się na wizytę u dermatologa.
Nowotwór piersi
Boleści w tej części ciała mogą oznaczać także rozwój raka piersi. Dlatego warto przeprowadzić badanie palpacyjne. Jeśli wyczujemy guzki w okolicach piersi, lepiej niezwłocznie udajmy się do onkologa. Pamiętajmy, że im szybsza diagnoza choroby nowotworowej, tym większa szansa na powrót do zdrowia.
Powiększenie węzłów chłonnych
Ból pod pachą może być spowodowany powiększeniem węzłów chłonnych. Kiedy nasz organizm zaatakuje infekcja wirusowa lub bakteryjna, węzły chłonne mogą nawet kilkakrotnie powiększyć swój rozmiar. Dolegliwość możemy wyczuć pod palcami. Wówczas skóra w okolicach pach jest rozgrzana i zaczerwieniona.
Miękkie i ruchome guzki oznaczają najczęściej niegroźny stan zapalny. Natomiast twarde, nieruchome i zbite guzki to jeden z objawów rozwoju komórek nowotworowych w organizmie. Stale powiększające się węzły chłonne mogą być symptomem białaczki, szpiczaka lub chłoniaka. Nigdy nie lekceważ tego typu sygnałów.
Alergia
Uczucie bólu pod pachą nierzadko jest związane ze stosowaniem niewłaściwych kosmetyków. Dotyczy to zwłaszcza zmiany dezodorantu, proszku do prania lub mydła. Alergen powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale także wysypkę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.