Zdarza się, że osoba, która przebywa w naszym najbliższym otoczeniu, nieprzyjemnie pachnie. W takiej sytuacji, w pierwszej chwili myślimy, że jest to spowodowane brakiem odpowiedniej higieny osobistej. Niestety nie zawsze kąpiel, spryskanie się perfumami, dokładne wyszczotkowanie zębów i zastosowania płynu do płukania jamy ustnej na nieświeży oddech, pomoże pozbyć się przykrego zapachu.
Czytaj także: Dla tych osób zakazany. Może powoli wyniszczyć trzustkę
Ciało ludzkie często wydziela specyficzną i drażniąca nozdrza woń, z wielu innych powodów. Czasem jest ona spowodowana zażywaniem niektórych leków lub działaniem hormonów podczas okresu pokwitania.
Nieprzyjemny zapach może być wywołany również piciem alkoholu, paleniem papierosów oraz spożywaniem kawy, ostrych przypraw i warzyw bogatych w siarkę, takich jak czosnek, cebula i brokuły. Poza tym na zapach naszego ciała wpływają takie czynniki jak predyspozycje genetyczne, nadwaga otyłość oraz rozwój niebezpiecznych schorzeń.
Jedną z nich jest niewydolność wątroby, na którą skarży się coraz większa liczba osób mieszkających w Polsce. Pierwszym symptomem choroby jest nieprzyjemna woń z ust przypominająca zapach surowej ryby. Z kolei zapach amoniaku wydobywający się z jamy ustnej jest jednym z objawów poważnych problemów z nerkami. Z ust pacjentów z cukrzycą można wyczuć zapach acetonu, a w przypadku groźnego powikłania, jakim jest kwasica ketonowa, także owocową woń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niektóre choroby zakaźne też mogą zmieniać zapach ciała. Gruźlica sprawia, że ciało pacjenta pachnie jak sfermentowane piwo, natomiast błonica i ospa objawiają się słodkawym zapachem. W wielu przypadkach odstraszający zapach z ust świadczy o problemach stomatologicznych lub dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, takich jak refluks czy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.