Dysgeusia to termin medyczny, który określa zaburzenia smaku. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość może odczuwać w ustach nieprzyjemny, kwaśny, nadmiernie słodki, gorzki lub metaliczny posmak. Takie zaburzenia mogą być wynikiem niedożywienia, przyjmowania pewnych leków, infekcji wirusowych lub niedoborów witamin.
Według informacji podanych przez Cleveland Clinic, dysgeusia może być również objawem niedoczynności tarczycy, chorób wątroby, a także suchości w ustach, znaną również jako kserostomia. Ta ostatnia dolegliwość często dotyka również pacjentów z nowotworem płuc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki badania opublikowanego w 2021 roku na łamach "Frontiers in Oncology" ujawniają, że zarówno zaburzenia smaku, jak i węchu są częstymi, choć często pomijanymi objawami raka płuc. Badacze twierdzą, że mogą one dotykać nawet 35-38% pacjentów, u których zdiagnozowano ten nowotwór, a także 35-69% pacjentów poddanych leczeniu, jako skutek uboczny stosowanych leków, w tym chemioterapii.
Czytaj także: Tabelka premiera Morawieckiego. Polacy przeżyją szok
W Polsce rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów, z około 22 tysiącami nowych przypadków rocznie. Niestety, jest to również jedna z form nowotworów o najgorszej prognozie. Brak charakterystycznych objawów na wczesnym etapie choroby, a co za tym idzie – późne rozpoznanie raka płuc, przyczynia się do tych niepokojących statystyk.
Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu, zarówno czynne, jak i bierne. Za to odpowiadają substancje smoliste obecne w papierosach, metale ciężkie, w tym ołów i kadm, nitrozoaminy, cyjanowodór i formaldehyd. Palenie papierosów jest również czynnikiem rozwoju najgroźniejszej postaci nowotworu – drobnokomórkowego raka płuc. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), palenie tytoniu odpowiada za 77% zgonów z powodu raka płuc na całym świecie.
Rak płuc - takie mogą być objawy:
- duszności i świszczący oddech,
- zmniejszenie wydolności fizycznej,
- kaszel,
- odkrztuszanie krwi,
- stridor – czyli świszczący dźwięki słyszalny podczas wypuszczania powietrza z płuc,
- ból w klatce piersiowej i barkach,
- zmęczenie,
- obrzęk twarzy i szyi, zaczerwienienie skóry na twarzy – czyli tzw. zespół żyły głównej górnej,
- nieuzasadniona utrata masy ciała.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.