Dane statystyczne są niepokojące. Cholersterol to nasza narodowa bolączka. Aż 20 milionów Polaków boryka się z problemem wysokiego cholesterolu we krwi. Skutki takiego stanu mogą być tragiczne – zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz innych chorób sercowo-naczyniowych.
Największe znaczenie w rozwoju wysokiego poziomu cholesterolu mają brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta. Z tego powodu kluczowym krokiem jest zmiana codziennych nawyków żywieniowych. Z diety powinno się wyeliminować żywność wysoko przetworzoną, bogatą w tłuszcze zwierzęce, sól i cukry, a także rezygnować z gotowych sosów, kanapek, zupek, napojów gazowanych, alkoholu, produktów garmażeryjnych oraz piekarniczych, takich jak drożdżówki, zapiekanki czy paszteciki. Absolutnie nie należy też palić papierosów.
Czytaj także: Spójrz na swoje oczy. Tak rozpoznasz półpasiec
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To objaw zbyt wysokiego cholesterolu. Jest łatwy do rozpoznania
Jak jednak zidentyfikować zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi? Jeden z objawów to "śmierdzący" symptom. Co ważne, jest on stosunkowo łatwy do wykrycia. Hipercholesterolemia może prowadzić do miażdżycy, która z kolei jest główną przyczyną przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Niedokrwienie może skutkować martwicą tkanek, prowadząc do rozwoju zgorzeli.
Czytaj także: Najzdrowsze grzyby, które rzadko zbieramy
Objawy tłumaczy w rozmowie z express.co.uk dr Sami Firoozi, kardiolog z Harley Street Clinic w Wielkiej Brytanii. Początkowo skóra na palach lub kończynach staje się zimna i zdrętwiała. Z czasem zaczyna czerwienieć, a potem staje się czarna. Kolejnym etapem jest wytwarzanie śmierdzącej ropy, co powoduje silny ból. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do amputacji.
Pierwsze oznaki, które mogą wskazywać na ryzyko zgorzeli, to silny ból nóg i stóp, który nie ustępuje nawet w spoczynku, rany i owrzodzenia na stopach oraz nogach, które nie chcą się goić. Alarmująca jest także utrata masy mięśniowej w kończynach dolnych. Innymi sygnałami alarmowymi mogą być sucha, blada, gładka i błyszcząca skóra. Wszystkie te oznaki możemy zauważyć w pełni samodzielnie.
Jeśli zauważymy takie objawy, konieczna jest wizyta u lekarza. W takich sytuacjach liczy się dosłownie każda godzina.