Eksperci WHO uważają, że wariant Delta zacznie dominować na kontynencie europejskim jeszcze w sierpniu. Jak mówią naukowcy, dotychczas jest to najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. W chwili obecnej ta odmiana występuje w prawie stu krajach na świecie i poważnie zagraża Europie.
Jak mówią naukowcy, wariant Delta "jest szybszy, sprawniejszy i skuteczniej dotyka osoby szczególnie narażone, niż poprzednie warianty". Jeszcze 21 czerwca dr Mike Ryan z WHO powiedział, że przez tę mutację czwarta fala pandemii w Europie już jest w swoim początkowym stadium.
Czwarta fala zależy od liczby zaszczepionych
Jak mówią w WHO, kluczową w powstrzymaniu czwartej fali pandemii COVID-19 jest liczba zaszczepionych. Eksperci wyliczają, że choć w przypadku pierwotnej postaci koronawirusa próg odporności zbiorowej szacowano na 60-70 proc. populacji, to dla wariantu Delta może on wynosić już ok. 90 proc.
Według najnowszych statystyk żaden kraj zachodni nie zbliżył się jeszcze do tego progu. Jak pisze RMF24.pl, w Izraelu zaledwie 61 proc. ludności zaszczepiono dwiema dawkami szczepionki, w Wielkiej Brytanii 51 proc., w USA 48 proc., w Polsce 47,5 proc., we Francji 44 proc., a w Niemczech 43 proc.
Delta odpowiada za połowę zakażeń
Delta jest o 60 proc. bardziej zaraźliwa niż Alfa i już teraz odpowiada za połowę zakażeń w Niemczech, Holandii i Belgii. W Portugalii za 90 proc. Kraj ten w ostatnim czasie każdego dnia odnotowuje ok. 3000 nowych zakażeń - najwięcej od lutego.
W Hiszpanii w piątek poinformowano o 22 tys. nowych infekcjach. Z kolei w Wielkiej Brytanii wykryto w tym dniu prawie 36 tys. zakażeń COVID-19. Z powodu tej groźnej odmiany w piątek Francja wydała ostrzeżenie dla swoich obywateli wraz z apelem, by zrezygnowali z wakacji w Hiszpanii i Portugalii - oba kraje wpadły do "czerwonej strefy".
Wariant Delta. Objawy
Nowy wariant koronawirusa daje nieco inne objawy niż koronawirus z Wuhan. Lekarze zwracają uwagę, że łatwo pomylić je z przeziębieniem i początkowo zbagatelizować objawy. Wariant z Indii wywoływać może także nieco inne symptomy COVID-19, na co zwraca uwagę epidemiolog prof. Tim Spector z Wielkiej Brytanii.
Jego zdaniem najczęściej obserwowane są: ból głowy, ból gardła i kaszel. Zakażenie wariantem indyjskim przypomina bardziej przeziębienie niż COVID-19. Zdaniem epidemiologa wirus zmienia się, a kaszel czy utrata węchu lub smaku obserwowane są znacznie rzadziej.