Czereśnie to przepyszne i orzeźwiające owoce, po które warto sięgać regularnie. Znajdziemy w nich m.in.: witaminę A, C, witaminy z grupy B, cynk, fosfor, chlor, żelazo, miedź, magnez, wapń, jod, sód i siarkę.
Dzięki zawartości wielu cennych składników czereśnie wpływają korzystnie na pracę tarczycy, wykazują właściwości przeciwzapalne, utrzymują naszą skórę w dobrej kondycji, chronią przed miażdżycą, poprawiają apetyt i regulują procesy trawienia.
Przeciwutleniacze obecne w czereśniach chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, spowalniają proces starzenia i zmniejszają ryzyko nowotworów. Poza tym wyciąg z tych owoców wykorzystuje się do produkcji kremów pielęgnacyjnych.
W ostatnim w czasie na stronach internetowych, które propagują zdrowy styl życia, można przeczytać, że szypułki czereśni lub wiśni również mają prozdrowotne właściwości. Według niektórych opinii spożywanie ogonków tych owoców lub picie naparu z nich pomaga osobom cierpiącym z powodu chorób nerek, dolegliwości dróg moczowych, problemów z pęcherzem, nadwagą i otyłością. Eksperci żywieniowi są jednak innego zdania.
Nie spotkałam się z żadnym medycznym raportem, który by uwzględniał prozdrowotne właściwości zielonych części owoców czereśni bądź wiśni – powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk Anna Kuczkin.
Ekspertka dodała, że szypułki mogą wpływać negatywnie na prawidłową pracę układu jelitowego i wywoływać inne dolegliwości. Dlatego lepiej nie ryzykować i cieszyć się walorami smakowymi i zdrowotnymi, jakie z pewnością posiadają świeże owoce czereśni i wiśni.