Czym są cukry proste?
Cukry proste, inaczej monosacharydy, to węglowodany proste. Cukry proste znajdują się m.in. w takich produktach, jak owoce, soki owocowe, słodycze, miód. Są źródłem energii, która na krótko dodaje sił. Zbyt duża ilość przyjmowana do organizmu może mieć negatywne dla zdrowia konsekwencje. Cukry proste mają od 3 do 7 atomów węgla - od tego pochodzą inne ich nazwy: triozy, tetrozy, pentozy, heksozy i heptozy.
Cukry proste są obecne w wielu produktach przetworzonych, najczęściej występują pod nazwami: cukier brązowy, syrop glukozowo-fruktozowy, miód, syrop z agawy, syrop klonowy, melasa i syrop kukurydziany.
Czytaj też: Jak usunąć konto na Facebooku?
Cukry proste i ich właściwości
Cukry proste są bezwonne i bez problemu się krystalizują. Bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie. Topnieją w temperaturze 140 stopni Celsjusza. Przeważnie mają słodki smak, dzięki czemu doskonale wpływają na poprawę smaku produktów. Nie mają żadnych minerałów i witamin. Są źródłem energii dla organizmu – 1 gram to nawet 4 kcal. Dają szybki zastrzyk energii, ale nie trwa to długo – już po krótkim upływie czasu nadchodzi głód i osłabienie.
Cukry proste bezpośrednio wchłaniane są z przewodu pokarmowego. Są elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki
Czytaj też: Jak wypełnić PIT-28 za wynajem mieszkania?
Jakie są cukry proste?
Cukry, które najczęściej można spotkać w codziennym życiu to glukoza, fruktoza oraz galaktoza. Glukoza jest kluczowym składnikiem skrobi czy laktozy. Znajduje się w owocach oraz w miodzie. Nadmiar cukru, który dotrze do krwiobiegu, może doprowadzić do hiperglikemii. Fruktoza to cukier występujący w owocach, nektarze kwiatów, czy w miodzie. Zbyt duża ilość fruktozy może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Nadmiar przyczynia się także do podniesienia poziomu cholesterolu we krwi. Trzeci wymieniony rodzaj cukru, galaktoza, to cukier obecny w niektórych roślinach i u zwierząt. Galaktoza to również agar-agar, wegański odpowiednik żelatyny. W ludzkim organizmie zamienia się w glukozę.
Cukry proste – przykłady
Połączenie tych trzech (glukoza, fruktoza oraz galaktoza) cukrów prostych powoduje powstanie sacharozy, maltozy i laktozy. Sacharoza tworzy się z glukozy i fruktozy. Ten rodzaje związku chemicznego stanowi składnik cukru trzcinowego i buraczanego. Maltoza to składnik słodzący, który znajduje się m.in. w owocach (w nektarze, pyłku, kiełkach nasion), w zbożach, w słodzie. Jest także pożywką dla bakterii. Laktoza, czyli cukier mleczny, tworzy się z połączenia glukozy i galaktozy. W smaku jest mniej słodka niż pozostałe cukry. Mleko, sery, jogurty - tam ją można spotkać.
Czytaj też: Jak zalogować się na profil zaufany?
Cukry proste – konsekwencje nadmiaru
Cukry proste są smaczne, a ich jedzenie wiąże się zazwyczaj z wielką przyjemnością. Warto jednak mieć świadomość, że dieta ze zbyt dużą ilością cukrów prostych może mieć negatywne konsekwencje. Przede wszystkim może przyczynić się do otyłości, kłopotów z zębami, powstawania stanów zapalnych, gorszego samopoczucia, obniżenia odporności, słabszej kondycji organizmu, nieestetycznych zmian na skórze czy nadpobudliwości. Nadmiar fruktozy może dodatkowo zwiększyć ryzyko zachorowania na dnę moczanową. Może przyczynić się także do cukrzycy.
Węglowodany w organizmie są potrzebne, a wręcz niezbędne, jednak trzeba wybierać węglowodany złożone. Największe szkody dla zdrowia powodują cukry przetworzone, obecne głównie w słodkich przekąskach czy słodkich napojach gazowanych, a także wszelkich deserach czy innych słodzonych produktach spożywczych. Przed zakupem jakiegokolwiek produktu warto zapoznać się z jego etykietą informującą o składzie. Warto sprawdzić także, czy dany produkt nie zawiera innego szkodliwego składnika – syropu glukozowo-fruktozowego. Jest to oczyszczony, zagęszczony wodny roztwór cukrów prostych, który nie ma żadnych wartości odżywczych.
Czytaj też: Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.