1 września 2023 roku przyniósł ważne zmiany. Od tego dnia dzieci do ukończenia 18. roku życia i seniorzy powyżej 65 lat mogą uzyskać leki za darmo.
Lista bezpłatnych leków dostępna jest na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W wykazie dla dzieci znajduje się ponad 2,8 tys. leków, natomiast wykaz dla seniorów zawiera przeszło 3,8 tys. pozycji.
Na liście znajdują się leki, które wcześniej podlegały częściowej refundacji. Wśród nich są m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego czy szczepionki - czytamy na pacjent.gov.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla kogo darmowe leki? Oto trzy kryteria
Kto może liczyć na darmowe leki? By nie płacić za medykamenty, trzeba spełnić łącznie trzy warunki. Bezpłatne specyfiki przysługują tym, którzy:
- mają ukończone 65 lat lub mają poniżej 18 lat
- lek znajduje się w wykazie "D1" lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia
- mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.
Czytaj także: Nauczyciele się jednoczą. "Zadbamy o przekaz wartości cywilizacji chrześcijańskiej uczniom w polskiej szkole"
A kto może wystawić receptę? Uprawnieni są do tego m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy też pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.