Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Amadeusz Cyganek | 

Darmowy pobyt w sanatorium? Nie tylko na NFZ. Jak skorzystać?

0

Kolejki do sanatoriów wciąż utrzymują się, a wielu pacjentów nie jest zadowolonych z oferty proponowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Istnieje jednak inna opcja umożliwiająca udział w darmowych turnusach. Warto wiedzieć, jak skorzystać z tej możliwości.

Darmowy pobyt w sanatorium? Nie tylko na NFZ. Jak skorzystać?
Oczekiwanie na pobyt w sanatorium wcale nie musi trwać długo (Materiały WP, Adobe)

Możliwość pobytu w sanatoriach kojarzy nam się głównie ze świadczeniami oferowanymi przez NFZ. Jak się okazuje, możliwości w tej kwestii są znacznie większe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz KRUS również mogą wysłać nas na bezpłatną rehabilitację, jeśli jest ona zalecana jako kontynuacja leczenia szpitalnego bądź ambulatoryjnego. Dzięki temu możemy prowadzić rekonwalescencję pod okiem specjalistów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najsłynniejszy kurort przedwojennej Polski

Nie tylko NFZ. Także ZUS i KRUS oferują pobyty

Jeżeli mamy odpowiednie wskazania medyczne, warto zwrócić uwagę na możliwość wyjazdu do uzdrowiska w ten sposób, zwłaszcza że oczekiwanie może być krótsze. To więc dobry pomysł umożliwiający przyspieszenie rekonwalescencji.

Kto ma prawo do darmowego pobytu? Rzecznik ZUS na Podkarpaciu, Wojciech Dyląg, wyjaśnił to w rozmowie z PAP. Lista dolegliwości uprawniających do takiego świadczenia jest dość długa.

Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne, układu oddechowego, narządu głosu, onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego - wyjaśnił.

Kto może się zgłosić? Grono potencjalnych beneficjentów wcale nie jest małe. Przede wszystkim osoby z ryzykiem wykluczenia z rynku pracy z powodów zdrowotnych oraz ci, którzy ubiegają się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Co istotne, wniosek na takie leczenie może zostać wystawiony przez dowolnego lekarza, a pacjent nie musi go dostarczać osobiście. Załatwienie odpowiednich dokumentów nie powinno wiec nastręczać trudności.

Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia, wydaje lekarz orzecznik ZUS. Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą - precyzuje rzecznik.

Co ważne, czas oczekiwania na pobyt w sanatorium z NFZ stale się zmniejsza. Jak wynika z oficjalnych danych Funduszu, aktualnie kuracjusze czekają na tę możliwość średnio 7 siedem miesięcy. Najkrócej oczekują pacjenci z województw: pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 14.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Karnawał w Wenecji rozpoczęty. Casanova w centrum uwagi
Chciała nakręcić rekina. Takiego finału się nie spodziewała
Cristiano Ronaldo ma dostęp do tajnej strony. Były piłkarz wyjawił prawdę
11 milionów przypadków. Europejski kraj mierzy się z epidemią
Jeziora w kształcie serca. Oto idealne miejsca na romantyczną wycieczkę
Tragedia w szpitalu. Sześciolatka zmarła przez błąd medyczny
Objawów grypy nie należy bagatelizować. Lekarka ostrzega
Policjant nałożył mandat. Krótko później dostał taki list
Genialny kotlet pożarski. Zrobisz go w kilka chwil
Zełenski do Trumpa: Putin symuluje chęć negocjacji
Jermak o reakcji Monachium na atak w Czarnobylu. "Naprawdę wściekli"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić