Na jakie objawy powinniśmy w jego kontekście zwracać uwagę? Dentystka namawia na Tik-Toku, aby wszyscy badali usta pod kątem nietypowych grudek, guzków i obrzęków, a także długotrwałych czerwonych lub białych plam oraz owrzodzeń.
Rutynowe wizyty u dentysty – które powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w roku – zawsze powinny obejmować kontrolę również pod kątem objawów nowotworu. To o tyle istotne, że objawy często bywają bezbolesne lub uważane przez pacjentów za błahe.
Jeśli stomatolog zauważy coś niepokojącego, może skierować pacjenta do szpitala w celu postawienia ostatecznej diagnozy. Prawie połowa przypadków raka jamy ustnej zostaje wykryta właśnie w ten sposób.
Jak jednak pacjent ma wiedzieć, że coś jest nie tak, skoro nie może dostać się dentysty? - pyta stomatolożka na Tik-Toku.
Objawy raka jamy ustnej
Do objawów wskazujących na rozwój nowotworu można zaliczyć utrzymujące się przez co najmniej trzy tygodnie:
- naciek, guz lub niebolesne owrzodzenie,
- białe lub czerwone plamy (zmiany nazywane leukoplakią lub erytroplakią),
- guzki lub zmiany wrzodowe zlokalizowane na bocznej powierzchni języka lub na dolnej czerwieni wargowej,
- niegojące się ranki.
Jeśli guz rozwija się na podniebieniu twardym lub dziąśle, mogą pojawić się również nadprodukcja śliny, drętwienie jamy ustnej i szczękościsk, nieprzyjemny zapach z ust, chrypka, ból gardła i ból.
Czynniki ryzyka
Na nowotwór jamy ustnej najbardziej narażone są osoby palące tytoń, regularnie spożywające mocne alkohole, nieodpowiednio dbające o higienę jamy ustnej, mające źle dobrane protezy stomatologiczne oraz zakażone wirusem HPV.
Najczęściej nowotwór dotyka osoby po 40. roku życia, choć zauważalny jest wzrost zachorowalności również wśród młodszych pacjentów.