Mleko krowie
Mleko krowie jest bogatym źródłem białka, wapnia, witaminy D i B, fosforu oraz jodu. Regularne spożywanie mleka krowiego może przyczynić się do poprawy zdrowia kości, wzrostu i regeneracji mięśni, a także do ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.
Nie jest jednak mlekiem dla wszystkich – nie powinny spożywać go osoby z nietolerancją laktozy, alergią na białko mleka krowiego lub borykające się z zespołem nadwrażliwości jelita grubego.
Mleko owsiane
Mleko owsiane to popularny wybór wśród wegan. Jest bogate w błonnik, a odpowiednio wzbogacone jest również źródłem witamin (A, D, B12) oraz m.in. wapnia, żelaza i fosforu. Co ważne, niewielkie ilości fosforu w napoju owsianym nie zakłócają procesu wchłaniania wapnia, dlatego może on być lepszym źródłem tego pierwiastka niż nabiał.
Regularne spożywanie mleka owsianego może przyczynić się do poprawy zdrowia serca, obniżenia poziomu cholesterolu, zapobiegania anemii i wspierania odporności.
Jest niewskazane dla osób z celiakią lub nietolerancją glutenu — owies może zostać zanieczyszczony glutenem wskutek kontaktu z innymi zbożami, do którego może dojść podczas zbiorów, transportu lub przechowywania.
Osoby, które nie tolerują glutenu, powinny zwracać uwagę na etykiety — niektóre marki oferują napoje bezglutenowe i wyraźnie zaznaczają ten fakt na opakowaniach.
Mleko sojowe
Mleko sojowe niesłodzone jest niekalorycznym, roślinnym źródłem białka i zawiera dobry profil aminokwasów. Dostarcza istotnych ilości kwasu foliowego, potasu i witaminy B12. Odpowiednio wzbogacone zawiera również wapn oraz witaminy A i D. Jest źródłem wapnia, potasu oraz witaminy D i B.
Jego regularne może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu, zmniejszenia ubytku masy kostnej u kobiet w wieku pomenopauzalnym i niwelowowania negatywnego wpływu bisfenolu A na płodność kobiet.
Mleka sojowego powinni unikać mężczyźni z wyraźnie obniżonym poziomem testosteronu i osoby chorujące na nowotwory estrogenozależne. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy i przyjmujące leki powinny zachować odstęp co najmniej 4 godzin między lekami a spożyciem mleka sojowego, gdyż zaburza ono wchłanianie tych środków.
Mleko migdałowe
Mleko migdałowe jest niskokaloryczne, niskotłuszczowe i zawiera dobrej jakości błonnik. Jest także naturalnym źródłem witaminy E, D, B2 i B12. Fortyfikowane napoje dostarczają dodatkowo porcję wapnia.
W mleku migdałowym jest jednak obecny kwas fitynowy, który może utrudniać wchłanianie cynku, magnezu i żelaza.
Regularne spożywanie mleka migdałowego może przyczynić się do utrzymania zdrowia serca, skóry i układu nerwowego. Jest jednak niewskazane dla osób z alergią na orzechy i osób, u których występuje kamica nerkowa.
Wybór najlepszego mleka
Jak twierdzi dietetyczka Marcela Fiuza wybór konkretnego napoju zależy od metabolizmu, potrzeb żywieniowych i aktualnej diety. - Mleko krowie ma największą wartość odżywczą, a wśród roślinnych alternatyw to mleko sojowe jest mu najbliższe pod względem profilu odżywczego — przekonuje ekspertka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.