W miodzie możemy znaleźć m.in.: wapń, potas, żelazo, mangan, miedź, fosfor, sód, witaminę A i C, witaminy z grupy B oraz przeciwutleniacze.
Produkowany przez pszczoły nektar wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Poza tym usprawnia pracę układu immunologicznego, obniża ciśnienie, wspomaga gojenie ran, a także sprawdza się przy leczeniu objawów przeziębienia, grypy i problemów żołądkowych.
Nie oznacza to jednak, że miód można traktować jako skuteczne remedium na jakiekolwiek schorzenie. Wiele osób żyje w przekonaniu, że miód jest zdrowszy od cukru. Jak się jednak okazuje, 1 łyżeczka miodu zawiera 23 kalorie, a jedna łyżeczka cukru stołowego ma w sobie 16 kalorii. Różnica w ilości kalorii wynika z tego, że miód ma większy ciężar właściwy od cukru. Ten popularny słodki produkt ma również wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinien występować w diecie pacjentów z cukrzycą.
Osoby cierpiące z powodu nadwagi i otyłości, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów, także powinny ograniczyć spożywanie miodu. Zdaniem ekspertów miód ma niekorzystny wpływ na trzustkę i może nasilać dolegliwości związane z przewlekłym stanem zapalnym tego narządu. Jego nadmiar w codziennej diecie zmusza trzustkę do wytwarzania znacznej ilości insuliny.
Alergicy również powinni wykluczyć miód ze swojego menu. Obecne w nim substancje czynne z dodatkiem pyłków roślinnych mogą pogłębiać symptomy alergii, a w ekstremalnych przypadkach wywołać wstrząs anafilaktyczny.
Wprawdzie spożywanie miodu może być szkodliwe dla naszego zdrowia, ale nie oznacza to, że powinniśmy omijać go szerokim łukiem. Podobnie jak w przypadku innych produktów, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.